Jakie są najważniejsze metody obróbki cieplnej metali, na czym polega wyżarzanie.

Metody produkowania różnych rodzajów stali były dopracowywane przez wieki. I dotyczy to zarówno sposobów samego odlewania, jak i wykonywanych później procesów, pozwalających na uzyskanie znacznie korzystniejszych parametrów. Po zastygnięciu stal ma pewną uporządkowaną strukturę wewnętrzną, która bezpośrednio wpływa na twardość, sprężystość i wytrzymałość danych elementów.

Jeśli jednak zastosuje się jakieś dodatkowe procesy wiążące się z rozgrzaniem i wychłodzeniem stali, to pod ich wpływem struktura wewnętrzna ulega dużym przemianom, dzięki czemu zmieniają się także parametry fizyczne. Ogół takich procesów nazywany jest obróbką cieplną, a ich podstawowym zadaniem będzie poprawienie pożądanych parametrów, czyli tak zwane ulepszenie stali. Obróbka cieplna obejmuje kilka technologicznych technik, z których najistotniejsze zadanie mają czas i temperatura – sprawdź ofertę Alwro. Przeważnie takie procesy składają się z trzech części, to znaczy nagrzewania, wygrzewania oraz wystudzenia, ich czas trwania i zakres temperatur będą uzależnione od oczekiwanych celów.

ciepło

Autor: INSTAL-PROJEKT
Źródło: INSTAL-PROJEKT

Jednym z najczęściej używanych metod obróbki cieplnej jest wyżarzanie. Będzie ono polegać na ogrzaniu elementu do pewnej temperatury, wygrzaniu go przez dłuższy czas w tej ustalonej temperaturze i wolnym wystudzeniu.

Jeżeli zaciekawił Cię opisywany artykuł, sprawdź link zamieszczone pod tym linkiem, znajdują się tam inne wiadomości, które będą dla Ciebie interesujące.

Aktualnie w zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się parę rodzajów wyżarzania, różnią się one między sobą temperaturami i czasami i pozwalają na osiągnięcie sporo różniących się od siebie cech danego materiału. Jednym z najczęściej używanych metod wyżarzania będzie wyżarzanie zwane ujednorodniającym.

Działa ono na zasadzie nagrzania elementu do temperatury między 1050-1250 stopni, długim wygrzaniu i bardzo wolnym, spokojnym studzeniu. Głównym celem takiego procesu jest ograniczenie niejednorodności chemicznego składu, zjawisko to często występuje przy różnego rodzaju wlewkach. Często używane są także wyżarzanie zupełne i niezupełne – czytaj więcej. One z kolei mają za zadanie przede wszystkim usunięcie naprężeń wewnątrz materiału, lecz również zmniejszenie twardości materiału i poprawę ciągliwości, co ułatwia później obróbkę.