Jak dopasowywać najbardziej odpowiednie uszczelki, z jakiego materiału powinny być zbudowane? Jaki mamy wybór, o jakich kwestiach pamiętać?

Jak myślimy nad wyborem uszczelki, jaką będziemy używać w naszym wyrobie, to nie można koncentrować się jedynie na jej kształcie lub cenie. Tak samo istotny, a nawet bardziej ważny jest materiał, z którego została ona zrobiona. Jak więc dobrać najbardziej odpowiednią uszczelkę, żeby pełniła swoje zadania?

Uszczelka

Autor: glass24.pl
Źródło: glass24.pl
Przede wszystkim dobrze wybierać najlepsze rodzaje, jak uszczelki ptfe , lecz również bardzo istotne jest, by zdawać sobie sprawę, jaki mamy podział ze względu na wykorzystywane materiały. Dzięki temu dowiemy się, czym się charakteryzują poszczególne typy uszczelek. To również jest pomocne, kiedy mamy do wyboru pozostałe typy podobnych produktów, na przykład profile gumowe. Faktycznie jednym z najbardziej powszechnych i używanych materiałów jest plastyfikowany polichlorek winylu.

Jest z pewnością tańszy i bardziej bezproblemowy w wytworzeniu od stosowanego od lat kauczuku EPDM, bo termoplastyczne przetwórstwo eliminuje proces wulkanizacji, więc sprawia, iż taka produkcja jest faktycznie bezodpadowa. Uszczelnienia z plastyfikowanego PVC robi się metodą wytłaczania w postaci profilu o zdefiniowanym kształcie. Taki kształt warto dobierać w taki sposób, żeby dokładnie przylegały do uszczelnianych elementów. Materiał tego typu jesteśmy w stanie dowolnie modyfikować, dzięki czemu uzyskamy rezultat uszczelniania o pokaźnym wachlarzu zastosowań, jakie są odporne na różne zabrudzenia, typu oleje czy tłuszcze.

Pozostały rodzaj to termoplastyczne elastomery. Tak samo jak poprzedni rodzaj nie wymagają wulkanizacji, jesteśmy w stanie je przetwarzać różnorodnymi metodami stosowanymi w sytuacji konwencjonalnych tworzy termoplastycznych. Proces przetwórstwa tych elastomerów jest z pewnością łatwiejszy w porównaniu z mieszankami gumowymi, zaś właściwości wyrobów są w wielu przypadkach prawie do porównania z właściwościami wyrobów na podstawie kauczuków EPDM.

Przy tym wszystkim nie można zapominać, iż najlepszy wybór kształtu uszczelki ma ogromny wpływ na jej własności. W wielu wyrobach, które nie są narażone na wpływ agresywnych czynników uszczelnione z mniej profesjonalnego materiału będzie również spełniało swoje funkcje, a jednocześnie to rozwiązanie będzie tańsze.

Ten wpis wydaje się być ciekawy? Masz ochotę na kolejne posty? Zatem nie zwlekaj i klikaj pompa ciepła geotermalna w podany link.

Zawsze więc powinniśmy pamiętać o wyborze jak najbardziej odpowiednich materiałów, nie jest ważne czy to uszczelki, profile czy szczeliwa (zobacz tu).