Jak remontować łazienkę? O jakich kwestiach szczególnie trzeba pamiętać?

Remont łazienki nie jest jedynie kwestią doboru najlepszych płytek. W takim momencie trzeba sobie odpowiedzieć na dużą liczbę ważnych zagadnień. Przede wszystkim ważne jest, w jakim miejscu położyć izolację przeciwwilgociową, lub nabywać brodzik, w jaki sposób rozmieścić światło w łazience lub stelaże podtynkowe (zobacz również) to najbardziej optymalny wybór? Do tego należy zaliczyć inne kwestie, czyli czym i w jaki sposób wykończyć ściany w łazience, czy powinniśmy zainwestować w ścianki prysznicowe i co zrobić, jeśli posiadamy małą łazienkę?

Dobrze odpowiedzieć choćby na kilka tak postawionych pytań. Rozpocząć należy od izolacji przeciwwilgociowej, gdzie warto ją układać? Odpowiedź jest dosyć oczywista, gdyż w każdym miejscu narażonym na bezpośredni kontakt z wodą. Blisko umywalki izolacja musi rozpoczynać się od podłogi, by sięgnąć około 50 cm ponad baterię umywalkową, a jednocześnie na boki poza jej krawędzie. Wokoło kabiny prysznicowej zabezpieczenie ścian powinno sięgać co najmniej 20 cm ponad miejsce zamocowania słuchawki prysznicowej.

Jeżeli masz chęć poznać więcej danych na ten temat – odsyłam do serwisu, ponieważ tam są wartościowe fakty opisujące prezentowany wątek.

[

Panel czy kolumna prysznicowa?

Autor: Kuchinox
Źródło: Kuchinox

]Najbardziej korzystnie jednakowoż wykonać je do samego sufitu. Po boku natomiast izolacja powinna wystawać poza kabinę w okolicach pięćdziesięciu centymetrów. W wielu łazienkach można natrafić na ograniczenia, bardzo znanym jest niewystarczające miejsce na brodzik. Co więc zrobić, żeby nie go zakupować? Można odpowiednio wyprofilować podłogę, ażeby zainstalować w niej odpływ, lecz na początku dobrze sprawdzić czy tego rodzaju rozwiązanie rzeczywiście będzie najbardziej korzystne. Pamiętać należy bowiem, że w każdym z natrysków oprócz izolacji podłogi powinna być wykonana izolacja ścian.

Niezwykle ciekawią nas Wasze komentarze. Czy masz więcej pytań? Jeżeli tak, to namawiamy do kontaktu. Z radością odniesiemy się do najkrótszej wzmianki.

kabina prysznicowa

Autor: Profundo PR
Źródło: Profundo PR
Gotowy “brodzik bez brodzika”, po uwzględnieniu wszystkich warstw zajmujących dwanaście-piętnaście centymetrów, nie powinno wystawać wyżej niż poziom podłogi. Jak strop ma grubość około piętnastu centymetrów, to musimy liczyć się z tym, że podłączenie odpływu od niego do pionu kanalizacyjnego wypadnie w pomieszczeniu poniżej. Jeżeli jest grubszy, odpływ zmieści się w warstwach podłogi, ale konstruktor musi zadecydować, czy zagłębienie na podejście kanalizacyjne nie będzie osłabiać konstrukcji stropu. Powinniśmy o tym są to jedne z wielu problemów w zakresie remontowania łazienki to jednakże bardzo istotne.