Urządzamy taras – które meble kupić?

Aktualnie kiedy zabieramy się za projektowanie sobie tarasu lub balkonu, mamy możliwość korzystania z setek inspiracji publikowanych w Internecie. Trendy z roku na rok się zmieniają, projektanci wymyślają coraz nowsze wzory mebli czy tekstyliów. W związku z tym faktem, częstokroć tego rodzaju przedsięwzięcie skutkuje długimi godzinami poświęconymi na robienie rozeznania w dostępnych opcjach. Wybór mebli, nakryć, oświetlenia czy dodatków jest niezwykle wielki i może przyprawić o zawrót głowy.

Salon z wyjściem na taras

Autor: Tomas Riehle
Źródło: Schϋco
Jeśli jednak chodzi o kwestię tarasu, to zasadniczo mamy trzy opcje do wyboru. Pierwszą z nich, najbardziej popularną, są meble drewniane. Niezależnie od tego, czy nasz taras posiada zadaszenie czy nie, warto zainwestować w dobry, odporny materiał, który posłuży nam dłużej niż jeden sezon. W związku z tym najbardziej polecane są meble (zobacz materace kieszeniowe) z drewna tekowego, ze względu na jego wytrzymałość i trwałość. Powinniśmy pamiętać o tym, że zarówno deszcz, jak i słońce będą negatywnie wpływać na meble znajdujące się na tarasie, stąd istotna jest solidność ich wykonania i odpowiednia konserwacja. We współczesnych czasach ogromną popularnością cieszą się meble tarasowe wykonane z pomalowanych skrzyniopalet, które zasadniczo łatwo jest wykonać samemu. Dobrze jest przemyśleć to rozwiązanie jeśli mamy smykałkę do rękodzieła oraz ograniczony budżet.

Inną, popularną opcją są meble z wikliny. W różnych sklepach dostaniemy przeróżne kształty oraz odcienie wiklinowych mebli, wybór jest ogromny . Pasują do większości aranżacji, w szczególności w połączeniu z wiejskimi ogródkami. Charakteryzują się jednakże małą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz deszcz. Po paru latach wiklina się przeciera, a pod wpływem słońca i deszczu może ulec szarzeniu. W takiej sytuacji możemy jednak podarować jej drugie życie i przemalować ją na przykład na biały kolor. W ten sposób nadamy naszemu tarasowi rustykalnego charakteru, a fotele czy stół posłużą nam jeszcze kilka lat. Obecnie najmniej wybieraną opcją są meble ogrodowe zrobione z plastiku. Nie ulega wątpliwości, iż zazwyczaj kojarzą się z tandetą i niezbyt dobrze sprawdzają się jako kulminacyjny punkt na naszym tarasie. Są opcją dosyć tanią, aczkolwiek mało efektowną oraz przede wszystkim nietrwałą. Plastik jest bardzo podatny na blaknięcie, w związku z czym już po jednych wakacjach nasze fotele czy stół z pewnością utracą swój blask. Innym minusem jest ich niewielka waga, mogą zostać przewrócone przez wiatr – .

drewno

Autor: Tim Parkinson
Źródło: http://www.flickr.com
Naturalnie dostępne są jeszcze różnego typu połączenia materiałów, np. drewna z metalem czy szkłem. Omówione propozycje to tylko pewna próba usystematyzowania asortymentu znajdującego się na rynku. Jak widać możliwości jest naprawdę wiele, zatem na pewno każdemu uda się znaleźć coś dla siebie!