Depresja może dotknąć każdego z nas. Jak sobie z nią radzić, jakie są najlepsze sposoby, by z nią walczyć?

Stan depresyjny to jedno z najczęściej popularnych dolegliwości na gruncie psychicznym. Depresja pojawia się przykrymi symptomami, jak smutek i przygnębienie. Paradoksalnie możemy doświadczyć tego rodzaju stanów mnóstwo razy w życiu, dla niektórych jednak depresja będziełagodna, dla innych wręcz zabójcza.

Każdy z nas może zaznać podobnych stanów. Smutek i przygnębienie to coś naturalnego, co czasami zaznajemy. Jednocześnie wystąpienie takich stanów nie wyrokuje od razu depresji. Jak więc rozpoznać czy mamy do czynienia z depresją?

przeczytaj na ten temat

Autor: rpavich
Źródło: http://www.flickr.com

Tak naprawdę można to zrobić dopiero, w czasie kiedy stanom gorszego nastroju wtórują także dalsze oznaki, a mogą nimi być niemożność zaznawania radości czy uczucie spadku energii. Jeśli trwają one dłuższy czas, ponad dwa tygodnie tojesteśmy w stanie mówić o stanach depresyjnych. Depresję wywołują zaburzenia funkcjonowania przekaźników synaptycznych, czyli serotoniny i noradrenaliny.

Warto mieć pojęcie, że depresja częściej się pojawia u osób predysponować, czyli takich u których w rodzinie pojawiały się osoby z tego typu zaburzeniami. Im bliższe pokrewieństwo, tym większa szansa na pojawienie się depresji. W tym samym czasie do pojawienia się depresji przyczynić się mogą także cechy nabyte w środowisku rodzinnym czy wrodzone cechy osobowości . W jaki sposób leczyć depresję?

W leczeniu depresji stosuje się terapię biologiczną, czyli leki oraz pomoc psychologiczną, którą jest psychoterapia. Największa skuteczność pojawia się, gdy wykorzystamy obie metody jednocześnie. Równocześnie niezwykle skuteczną metodą uzupełniającą jest także światłoterapia. Światłoterapia jest unikalną i skuteczną metodą zmagania się z oznakami depresji.

Często działa również w odmiennych przypadkach, jak PMS czy depresja po porodzie. Skuteczność światłoterapii jest niezwykle wysoka, bo wynosi aż 85 procent. Tak mnóstwo cierpiących powraca do formy,zazwyczaj bez użycia środków chemicznych. Lampy do światłoterapii są niezwykle popularne niemal wszędzie na świecie, zwłaszcza tam, gdzie słońca jest najmniej. Można tu zaliczyć kraje skandynawskie.