Zakup urządzenia klimatyzacyjnego – w jaki sposób zaoszczędzić?

Klimatyzacja już dłuższy czas temu przestała być kojarzona z bogactwem, obecnie montaż tego typu sprzętu jest bardzo opłacalnym i niezbyt kosztownym przedsięwzięciem. Trzeba jednak wiedzieć o kilku elementarnych zasadach. Urządzenia klimatyzacyjne, mimo swojej prostej budowy, wymagają specjalistycznego montażu. Po zakupie urządzenia dobrze więc spytać sprzedawcę, czy w ofercie są również usługi montażowe.

Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że sprzedawca za niewysoką opłatą jest w stanie pomóc w montażu urządzenia. Montaż klimatyzatorów dla profesjonalnej grupy pracowników jest przedsięwzięciem bardzo łatwym i przy tym nie zabiera dużo czasu. Nie należy przeprowadzać instalacji sprzętu samodzielnie, sprzęt może bowiem ulec uszkodzeniu i dodatkowo stracić gwarancję. W zależności od rodzaju wybranego klimatyzatora, urządzenie instaluje się albo w oknie, albo montuje się do ściany domu. Tego typu klimatyzator może psuć wygląd budynku, warto więc wybrać właściwe miejsce do zamontowania klimatyzatora.

Na czym można zaoszczędzić?

Autor: LARS

Najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla klienta nabywającego urządzenia klimatyzacyjnego, jest montaż urządzenia (http://www.maragency.pl/kategoria/stacje-zlewcze/sito-scieku-dowozonego-stv_c/84/) przez sprzedawcę. Ustawodawca przewidział bowiem ośmioprocentowy podatek Vat na kupno i instalację klimatyzatora. Usługa montażu, zlecona w oddzielnej firmie, jest również obciążona ośmioprocentowym podatkiem Vat na montaż klimatyzatora.

Jeśli czytasz ten materiał, to z pewnością jest on dla Ciebie niezwykle absorbujący. Tu także jest notka z serwisu (http://www.dekordia.pl/produkty/lista-kategoria-plytki/lista-producent-paradyz-my-way), która posiada podobne zagadnienia.

Różnica jest jednak taka, że przy zakupie samego klimatyzatora, należy zapłacić standardowy, dwudziestotrzyprocentowy podatek Vat. Przy cenach w granicach kilku tysięcy złotych różnica kosztów bywa bardzo znacząca.

W jaki sposób obniżyć koszty użytkowania?

Przed zamontowaniem urządzenia klimatyzacyjnego, warto skontrolować szczelność dachu i otworów okiennych w obiekcie, gdzie sprzęt ma być docelowo zainstalowany. Opłaty za energię elektryczną będą bowiem dużo mniejsze, gdy sprzęt będzie funkcjonował w szczelnych budynkach. W tym przypadku wymiana płynu chłodzącego będzie także mogła mieć miejsce rzadziej. Różnicę w kosztach wykorzystywania czuje się prawie od razu. Jak więc można zauważyć – urządzenia klimatyzacyjne stają się opłacalną inwestycją dopiero po poniesieniu pewnych potrzebnych kosztów. Koszty takie mogą w pierwszej chwili wydawać się bardzo duże, jednak to bardzo niewiele w porównaniu z tym, ile pieniędzy można stracić jeśli klimatyzator pracuje niewłaściwie.