Budowa domu to niekończąca się historia. Powinniśmy pamiętać o wielu sprawach. Jakie sprawy są jednakże najważniejsze?

Dzisiejsze biura architektoniczne upraszczają życie i procedury administracyjne swoim klientom. Większa część biur po prostu załatwia sprawy formalne w imieniu swoich klientów. Wniosek pozwolenia na budowę możemy uzupełnić samemu czy też za sprawą działania architekta adaptującego projekt budowlany przyszłego mieszkania. Szkice domów są przeważnie sprawą indywidualną, natomiast kwestie formalne są tylko nadprogramem.

Wniosek taki składa się w urzędzie miasta, gminy albo starostwie powiatowym. Organ administracji ma obowiązek wydać aprobatę w przeciągu miesiąca od jego złożenia. W pozycjach trudnych i skomplikowanych procedura ta może trwać aż do 65 dni. Jeżeli żadna ze stron nie odwoła się to decyzja staje się prawomocna w ciągu 14 dni i jest obowiązująca 2 lata od jej uprawomocnienia. Schematy domówteż muszą być przedstawione w urzędzie w formie dokumentacji technicznej. Na 7 dni przed zapoczątkowaniem budowy trzeba ten fakt zgłosić w organie administracji, gdzie składany był wniosek o budowę. Zobacz wzmocnienie gruntu.

Do takiego powiadomienia dodaje się oświadczenia kierownika budowy. Po tym zawiadomieniu otrzymuje się dziennik budowy potrzebny do rozpoczęcia budowy oraz wytyczenia ław fundamentowych. Załatwienie spraw formalnych można zlecieć także w biurze architektonicznym.

zagęszczanie gruntu oraz spoiwa drogowe

Autor: Tomasz Lewicki
Źródło: http://www.flickr.com

Nie wszyscy z nas mieli z tym styczność i nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego ile musimy oddać swojego zdrowia na zezwolenia oraz na masę innych papierów z rozmaitych urzędów i inwestycji. W szczególności, że trzeba pamiętać o rzeczach, z którymi nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, jak zagęszczanie gruntów, spoiwa budowlane czy stabilizacja gruntów. Budowa domu nie jest wcale taka łatwa, jest to bardzo i poważnie skomplikowana sprawa, której to czasami ludzie po prostu nie mogą podołać. Jak się domyślamy związuje się z tym wiele zaświadczeń i pozwoleń, jednak nie mówiąc o tym jest dużo innych, dla poniektórych nawet niepotrzebnych papierów.

Jest to jednakże rzecz zwyczajna w urzędach, i do załatwienia takich właśnie spraw człowiek musi uzbroić się w ogromną wytrwałość i z umiarem i spokojem czekać na dalszy przebieg wydarzeń. Polecamy spoiwa budowlane. Te papiery, które nam się tylko wydaje, że są potrzebne w porównaniu z tymi, co istnieją tak naprawdę to kropla w morzu. Nie jesteśmy jednakże w stanie nic z tym zdziałać, lecz są to formalności i jest to dla innych bardzo znaczące, jednak dla nas niekoniecznie. Podejmując się zadania, którym jest budowa domu często sami nie wiemy w co się ładujemy, jednak jesteśmy od tego, by likwidować wszystkie nasze kłopoty.