W jaki sposób efektownie zaaranżować nasz balkon?

Balkon często stanowi substytut ogrodu. Jest on także naszym małym ogródkiem – panie domu często tą niewielką przestrzeń na świeżym powietrzu zastawiają kwietnikami. Balkon to zazwyczaj kilka metrów kwadratowych które mają kształt długiego prostokąta. Wykończony jest drewnem. Powinniśmy na nim ustawić niewielki stolik z krzesłami, stanie się wtedy przytulnym miejscem do picia chłodnych napojów, przeglądania gazet lub czytania książek.

balkon

Autor: genevieveromier
Źródło: http://www.flickr.com
Anektując takie miejsce pamiętać trzeba o tym, by meble (zobacz barek globus) balkonowe były z tworzywa, które łatwo wyczyścić w razie zalania wodą czy większych zabrudzeń.

kwiaty na balkonie

Autor: Jean-François Gornet
Źródło: http://www.flickr.com

Jak zagospodarować z resztą przestrzeni? Dobrym sposobem jest mały doniczkowy ogródek. Cudowne kolorowe kwiaty nie tylko ucieszą nasze oko, ale także zapewnią nam prawidłową ilość tlenu dostarczanego do mieszkania. Oprócz doniczkowych kwiatów polecamy zakupić niewielkie drzewka w doniczkach. Idealnie sprawdzą się tu maleńkie tuje, czy wierzba japońska.

Sklepy z dodatkami czy materiałami wykończeniowymi oferują nam wiele rozmaitych stojaków, donic, skrzynek czy koszy, w których ustawimy donice z kwiatami. Również znajdziemy cały arsenał haków, którymi przytwierdzimy donice do balustrady. W ten sposób możemy stworzyć mały ogródek.

Na poręczach dobrze doskonale będą się prezentować kwiaty wiszące – najczęściej spotkane są tu czerwone lub [ręczniki saunowe] białe pelargonie i różnokolorowe petunie. Możemy je hodować w długich skrzynkach, które później włożymy w ozdobne ceramiczne donice, lub powiesimy bezpośrednio na hakach. Dobrych pomysłów na urządzenie naszego balkonu jest sporo.

Jeśli preferujesz kwiaty stojące polecamy szczególnie rośliny jednoroczne. Można je wysiać w podłużnych skrzynkach szerokich i płaskich donicach, i choć już same w sobie będą bardzo ładne, można ozdobić je kilkoma wstążkami. W jednym z rogów balkonu możemy ustawić piętrowy stojak na doniczki, na którym zamieścimy kolorowe donice z kwiatami różnych barw. Będą stanowiły z pewnością miły widok dla naszych oczu i sprowokują zazdrość sąsiadów.
Kategoria: Udekoruj swój dom