Czym są badania zdolności rejestrowej?

W kwestii przedsiębiorstw, klubów czy też spółek coraz częściej można spotkać się z zastrzeganiem własnego logo w tak zwanym Urzędzie Patentowym, co wiąże się z tym, że nikt inny w późniejszym czasie nie ma prawa korzystać z tegoż znaku, lecz aby było to możliwe i nie napotkać na decyzję odmowną, wcześniej powinno się sprawdzić, czy ochrona jest w ogóle możliwa.
Jak? Otóż, coraz częściej prowadzi się tzw.

asortyment

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com
badania zdolności rejestrowej (strona internetowa tutaj), które mają na celu sprawdzenie, czy potencjalne oznaczenie może zaistnieć. Dla wielu przedsiębiorstw czas to bardzo ważna kwestia, toteż aby nie wydawać funduszy na daremno oraz zaoszczędzić dużo czasu, należy przeprowadzić badania zdolności rejestrowej. W chwili obecnej zastrzeganie może trwać nawet pół roku. Mimo że w porównaniu do lat 90. XX wieku jest to stosunkowo krótki okres, to z kolei wciąż zbyt długi dla niektórych firm.czytaj artykuł (Deski tarasowe)Co ważne – w połowie 2016 roku doszło do zmian, zgodnie z którymi rejestracja może zakończyć się fiaskiem, gdy właściciele znaków podobnych nie wyrażą na to zgody. Właśnie z tego powodu warto sięgnąć po badania zdolności rejestrowych znaku towarowego. Trzeba jedynie przesłać zgłoszenie do odpowiednich ekspertów, którzy ocenią, czy zastrzeżenie jest możliwe i czy na rynku nie znajdują się podobne znaki, które mogą być powodem odmowy. Badanie oznaczenia może również sprawdzić, czy zgłoszona do rejestracji rzecz nie jest sprzeczna z ochronnymi prawami. Nie mogą to być jednak materiały inne od znaku towarowego, a także nie powinno zakłócać publicznego porządku.

Czytaj też

Badania zdolności rejestracyjnej również sprawdzają, czy nie są to oznaczenia opisowe, których się nie rejestruje. Jeśli dojdzie do jakichś sprzeczności, wówczas firma dostaje odmowę rejestracji.