W jaki sposób kontrolować rachunki za media jak i szukać oszczędności?

Comiesięczne rachunki za media niejednemu spędzają sen z powiek. Zwykle próbujemy zużywać jak najmniej energii albo prądu, ale mimo to płacimy naprawdę sporo. Powinniśmy się więc zastanowić, co może być tego powodem i spróbować znaleźć jakąś receptę. Czasami kłopotem są niewłaściwe nawyki, czasami stary sprzęt, a czasami zbyt drogi dostawca.

Jak oszczędzać?

podzielnik

Źródło: flickr.com

Jeżeli naszym problemem są rachunki za prąd, obowiązkowo rozpocznijmy analizę od lodówki, pralki i zmywarki, ponieważ te sprzęty generują największe zużycie prądu. Jeśli sprzęt jest wiekowy, musowo pomyślmy o nabyciu nowego i zwróćmy uwagę na jego klasę energetyczną. O czym ponadto winniśmy pamiętać? Aby lodówkę umiejscowić z dala od źródła ciepła, aby prać jedynie wówczas, gdy pralka jest pełna i ażeby zmywać możliwie najwięcej naczyń jednocześnie. Jeśli niemało płacimy za ogrzewanie, pomyślmy, czy podzielniki ciepła działają jak należy – dowiedz się więcej: Być może obowiązkowe będzie także sprawdzenie instalacji. Dobrym pomysłem będzie też inwestycja w nowe grzejniki, które zaprojektowane są tak, aby oddawać jak najwięcej ciepła. Takie postępowanie powinno sprawić, iż rozliczanie ciepła będzie dla nas znacznie korzysrozliczanie ciepła – (sprawdź rozliczanie ciepła)achunki pójdą w zapomnienie. Zobacz: .

Nierzadkim kłopotem jest też niemałe zużycie wody. Tu winę za ten stan rzeczy może ponosić na przykład przestarzała zmywarka, jakiej często używamy. Bardzo podobnie może być również z pralką. Są to jednakże zmiany, jakie wymagają dość sporych nakładów finansowych. Głównie z tego powodu lepiej przypatrzyć się swoim zwyczajom. Jeśli przesadnie nierzadko bierzemy kąpiel, przekonajmy się do prysznica.

W ten sposób zaoszczędzimy naprawdę niemało wody. Zapomnijmy również o czyszczeniu zębów czy naczyń przy otwartym kranie. Zweryfikujmy także uszczelki w toalecie, gdyż nawet nieduży przeciek w skali miesiąca może wygenerować poważne koszty. Dzięki zaprowadzeniu tak nieznacznych zmian, nasze oszczędności okażą się rzeczywiście naprawdę znaczące.