Jak niskim kosztem zbudować funkcjonalny dom? Projekty małych domów sprawdzonym rozwiązaniem

Obecne rodziny nie potrzebują dużych domów, które do tego są często nieopłacalne w użytkowaniu. Dzisiejsze rodziny interesuje funkcjonalizm i oszczędność. Dzisiejsze budownictwo a także innowacyjne technologie pozwalają teraz spełnić te wymagania.

kontynuuj

Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu domy były budowane dla rodzin wielopokoleniowych. Dziś rodzina liczy zwykle 3-5 osób, dlatego też projekty domów znacząco odchodzą od tych sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. W dzisiejszych czasach mało kto wybiera dom wielkości np. 300m2. Obecnie nie potrzeba nam długich korytarzy prowadzących do czterech czy pięciu sypialni, bo dzisiejsza rodzina nie liczy już czworo czy więcej dzieci, a najczęściej jedno lub dwójkę. Dziś wybiera się niskie zabudowy, częściej parter z poddaszem, z maksymalnie trzema pokojami. Ważne jest przy tym, aby było funkcjonalnie i niedrogo w utrzymaniu. Dlatego też nowoczesne budownictwo coraz bardziej wymusza projekty małych domów.
Projekty tego typu zakładają najczęściej powierzchnię wielkości od 100 do 150m2, na której znajdują się: kuchnia z jadalnią, salon oraz pokój z łazienką (najczęściej przeznaczony dla gości, a także – w górnej części domu, tzw. część sypialniana, w której znajdują się 2-3 pomieszczenia do spania jak również większa łazienka stworzona dla domowników. W odróżnieniu od starszych projektów, nowoczesne projekty małych domów podobne są do projektów mieszkaniowych w blokach i zakładają sypialnie wielkości 10-12m2. Większe powierzchnie dotyczą często salonu i kuchni, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu odpoczywając i wspólnie się bawiąc. Dzięki takiej optymalizacji powierzchni przestrzeni i odpowiednim rozmieszczeniu pomieszczeń można znacząco oszczędzić na ogrzewaniu domu, jak również – co ważne szczególnie dla pań – na porządkach. Oprócz niższych kosztów utrzymania projekty małych domów pozwalają też znacznie zaoszczędzić na budowie samego domu. Wiadome – mniejsza powierzchnia to niższy koszt wykonania. Wykorzystanie do tego innowacyjnych rozwiązań technologicznych pomaga przy tym dodatkowo zmniejszyć koszty ogrzewania i zużycia wody. A takich rozwiązań jest dużo, jak np. pompy ciepła, kolektory słoneczne, no i najprostsze – oświetlenie LED. Wbrew pozorom, koszt zakupu żarówek LED nie jest już drogim wydatkiem, a ich opłacalność odczujemy już po pierwszym rachunku za prąd.

Zakup nowatorskiego projektu domu pomaga znacząco zmniejszyć koszty budowy domu. Zastosowanie nowoczesnych technologii przy budowie domu pomoże dodatkowo zmniejszyć koszty jego utrzymania. W efekcie może się okazać, że budowa (polecam promocje na eogniwa zawiesia łańcuchowe 4 cięgnowe) i utrzymanie domu wcale nie są dużo większe od mieszkania w bloku. A o wiele bardziej komfortowe.