Drewno naturalne wraca do łask – listwy przypodłogowe drewniane a także drzwi fornirowane.

Teraz, w dobie plastiku, który coraz poważniej zaczyna nudzić konsumentów na dużym znaczeniu zyskują produkty drewniane. Wszędobylskie tworzywa sztuczne są coraz mniej atrakcyjne, zaś konsumenci coraz chętniej powracają do tradycyjnych artykułów drewnianych. Jest to nie jedynie kwestia estetyki, ale jednocześnie niewątpliwej jakości oraz wytrzymałości tego materiału.

drewniany parkiet

Autor: Akasa Gestión Consultores SL
Źródło: http://www.flickr.com

Bez problemu można spostrzec, że np. drewniany i polakierowany parkiet – klikaj – jest znacznie trwalszy, niż podłoga imitująca drewnianą,
a naprawdę wykonaną z pochodnych ropy naftowej.
Moda powiązana z olbrzymim docenianiem drewnianych wyrobów wyraźna jest szczególnie w sytuacjach związanych z wykańczaniem oraz umeblowaniem mieszkania albo domu. Konsumenci coraz częściej wybierają drewniane (drążki drewniane) parkiety, drewniane listwy podłogowe, okna z drewnianymi ramami oraz wykonane w całości z drewna meble, np takie jak te w ofercie. Wszystko to jest efektem świadomości, iż będą to przedmioty które pozostaną z nami kolejnych nie kilka, lecz nawet dziesięciolecia i będą utrzymane w świetnym stanie. Niewątpliwie produkty wytworzone z litego drewna są dużo droższe niż ich ekwiwalenty produkowane z tańszych materiałów, jednakże najważniejszą rolę odgrywa tu estetyka. Niełatwo zaprzeczyć, że przykładowo listwy przypodłogowe drewniane wywołują kompletnie inne uczucia, niż ich plastikowe ekwiwalenty. drewno to materiał naturalny, z jakim społeczeństwo ma do czynienia od zarania dziejów, przez co jest nam niezwykle bliskie. Chociażby powstawały najdokładniejsze imitacje tego surowca, nic nie będzie go w stanie zastępować. Jeśli chodzi o wysokie koszty wyrobów drewnianych wymyślono dużo rozwiązań, które umożliwiają zachowanie wyglądu drewna przy równoczensmy zredukowaniu opłat za tego typu wyrób.Znakomitym przykładem będą tutaj drzwi fornirowane, na stronie dowolnego producenta, np. Są to drzwi produkowane w ten sposób, iż całe skrzydło drzwi produkuje się z bardziej budżetowego materiału, np. płyt MDF, które potem zostanie przykryte kilkumilimetrową listewką z naturalnego drewna, czyli forniru. Jest to o tyle interesujące rozwiązanie, iż pozwoli zaoszczędzić nieco pensji, a także otrzymać elegancki efekt naturalnego drewna. Jedynym problemem jeżeli mowa o drzwiach fornirowanych, jest kwestia maskowania głębokich uszkodzeń. Niestety nie istnieje możliwość zeszlifowania kilku milimetrów powierzchniowej warstwy tak jak jest jeśli chodzi o naturalne drewniane drzwi, inne .

W przypadku mniejszych zarysowań istnieją jednak różnego typu pasty i substancje umożliwiające ich korygowanie.
Jeżeli zatem jesteśmy amatorami naturalnego drewna, stanowczo warto inwestować w rzeczy z niego wykonane. Niewątpliwie będą one charakteryzować się znacznie większą wytrzymałością oraz lepszą estetyką, niżeli te wykonane z plastiku.