Modernistyczne ogrzewanie w twoim mieszkaniu

Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, dzięki czemu jej mieszkańcy mogą delektować się 4 porami roku. Niestety, tego typu tendencja sprawia, że jesteśmy również narażeni na nieprzyjemne zimy, występujące przez kilka miesięcy.

nowoczesne odkurzacze

Autor: Dennis van Zuijlekom
Źródło: http://www.flickr.com
Ich uciążliwość polega głównie na kosztowności, bowiem każdy z nas w okresach zimowych musi opłacić koszty ogrzewania.
W rozróżnieniu od tego, gdzie mieszkamy, inne rodzaje ocieplenia będziemy posiadali do dyspozycji. W wolno stojących domach często montowane są grzejniki płytowe, tutaj montowane prosto pod podłogą. Dzięki czemu dom nie ma żadnych kaloryferów, zatem stalowe rury konstrukcyjne obrzydzają wnętrza domostwa. Montaż ogrzewania podłogowego od podstaw to niemały wydatek, gdyż wymaga kucia podłóg, żeby możliwy był montaż płyt. Dlatego tego rodzaju rozwiązanie zazwyczaj wykorzystywane jest w nowych budowlach, gdzie właściciele od początku trudzili się projektem.

Najczęściej spotykanym obecnie typem ogrzewania jest gazowe, które jest tańszą metodą dla elektrycznego. Forma ta najbardziej powszechna jest w starych kamienicach, gdzie lokatorzy wymieniają piece na grzejniki płytowe – zobacz grzejniki płytowe, stalowe. Jest to opcja znacznie wygodniejsza, bowiem nie wymaga od nas właściwie żadnego wysiłku, piec sam się uruchomia o określonych terminach. Stalowe rury przewodzą od niego ciepłą wodę do grzejników rozmieszczonych na obszarze całego mieszkania. Jednak jeżeli pragniemy wykorzystać rozwiązanie tego typu u siebie, powinniśmy pierw uszczelnić okna oraz ściany, aby zminimalizować koszt opłat gazowych.
W kraju nie można sobie pozwolić na brak ogrzewania we własnym mieszkaniu, bowiem klimat temu nie sprzyja.

W zabytkowych kamienicach wciąż dużo osób pali w tradycyjnych piecach, jednak część z nich przerzuca się na piece gazowe. Natomiast w nowo powstających domkach na peryferiach, przeważa ogrzewanie (odwierty pod pompy ciepła) podłogowe.