Kilka przydatnych wskazówek na temat tego, jak prawidłowo wyposażyć i umeblować pokoik dziecięcy.

Pojawienie się małego dziecka w rodzinie, w szczególności pierwszego wywraca do góry nogami życie małżonków. Kończy się okres swobody i beztroski, a zaczynają obowiązki, i to w pierwszych latach życia praktycznie cały czas. No i oczywiście pamiętać również trzeba o wydatkach, już przed urodzinami do zakupu będzie wiele małych i dużych przedmiotów, a wraz z kolejnymi latami ich ilość bynajmniej nie będzie spadać.

łóżko w pokoju dziecka

Autor: Bonsoni.com
Źródło: http://www.flickr.com

W pierwszym okresie po narodzinach i tak z reguły maluch będzie przebywał z rodzicami, gdyż musi być bardzo często karmiony, lecz wraz z mijającymi miesiącami jego samodzielność będzie rosła, tak więc bez żadnego problemu będzie można pomyśleć o urządzeniu pokoju dla niego. Dla dorosłych będzie to duża możliwość na odetchnięcie od ciągłego opiekowania się, a z pewnością i dziecko w pewnej chwili zacznie doceniać, że ma swój własny kącik. Oczywiście trzeba tu pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, to znaczy bezpieczeństwie, dlatego też pokoik dziecięcy urządzony być powinien nie tylko wygodnie, lecz również tak, żeby dziecku nic się nie stało – sprawdź szczegóły. Podstawową rolę spełniać tu będą właściwie dopasowane do możliwości dzieci meble. Powinny one być wykonane w taki sposób, żeby nie było ostrych rogów czy krawędzi, a jeżeli nie da się ich uniknąć, to można zakupić specjalne silikonowe albo gumowe ochraniacze, oferowane w wielu sklepach. Należy również przypilnować tego, żeby łóżeczko do spania również spełniało odpowiednie standardy.

niemowlak

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com

Przez pierwsze kilka lat bardzo dobrze będą się tu sprawdzać łóżeczka mające szczebelki, powinny być one wyciągane, aby uchronić niemowlaka przed ryzykiem dokonywania niebezpiecznych eskapad przez boczne ścianki. Ważną rolę jeśli będzie chodzić o odpowiedni rozwój będą też odgrywać materace (zobacz materac sprężynowy) dla dzieci (polecamy powinny być wykonane z odpowiednio twardego materiału, żeby nie powodować skrzywień kręgosłupa. Bardzo praktycznym pomysłem są krzesełka i stoliki z plastiku. Są one wykonane w taki sposób, że maluch na pewno nie zrobi sobie nimi krzywdy, a jednocześnie będzie mógł przy czymś bawić się, siedzieć i spożywać posiłki.