Współczesne place zabaw dla maluchów – jakim sposobem powinny być wyposażone, żeby stanowić bezpieczne i ciekawe miejsce?

Dzieci w miastach mają najczęściej niewiele miejsca do zabawy. Brak swojego ogródka zmniejsza możliwość przebywania na świeżym powietrzu, gdyż zdecydowana większość mieszkańców miast posiada mieszkania, nie domy. Przez wzgląd na to, tak ogromne znaczenie posiadają odpowiednio urządzone place zabaw dla dzieci. Dziś coraz częściej można je spotkać w miejskich parkach lub na osiedlach mieszkaniowych. Ich ilość szybko rośnie, co jest jak najbardziej pozytywną tendencją.

Jak w takim przypadku powinny być wyposażone, aby zabawa na placu gwarantowała maluchom dawkę radości i była dla nich faktycznie bezpieczna?Przede wszystkim, teraz place zabaw są wykładane specjalną piankową wykładziną, w atrakcyjnych kolorach. Gwarantuje to nie tylko walory wizualne, ale również kategorycznie większe bezpieczeństwo, gdyż pianka amortyzuje niebezpieczne wstrząsy oraz upadki, jakie na placach zabaw zdarzają się rzeczywiście często, szczególnie kiedy maluchy nie są ostrożne.

Co więcej, przeważnie mają one do dyspozycji huśtawki czy wysokie konstrukcje, z tego powodu upadek na ziemię bądź beton mógłby być rzeczywiście bolesny. Ogromną popularnością odznacza się drewniane wyposażenie placów zabaw. Drewno jest tworzywem uniwersalnym, nie nagrzewa się w lecie i nie wyziębia się w czasie zimy, dlatego niezależnie od pory roku, zabawa na placu zabaw będzie świetnym przeżyciem.

Skoro opisywana kwestia Cię intryguje i musisz ją poznać bardziej, więcej przeczytasz w linku – to trochę inny punkt widzenia na taką sprawę.

Drewno także jest niezmiernie wytrzymałe, co ma duże znaczenie, jako że plac jest inwestycją co najmniej na kilka lat. Przeważnie na placach zabaw można spotkać huśtawki stworzone dla dzieci w różnym wieku, karuzele czy zjeżdżalnie. Popularne są także konstrukcje przeznaczone do wspinania się, jakich przeznaczeniem jest ćwiczenie koordynacji maluchów bądź tradycyjne piaskownice. Oczywiście, wyposażenie zależy zazwyczaj od wielkości placu, jednakowoż dziś coraz częściej, place są faktycznie nadzwyczaj nowoczesne.

Ogrodowy plac zabaw

Autor: Rubber Mulch
Źródło: http://www.flickr.com

Podsumowując, place zabaw dla dzieci powinny być przede wszystkim kolorowe, a im więcej elementów do zabawy zapewniają, tym lepiej. Na dodatek, wyłożenie ich powierzchni specjalną wykładziną jest obecnie dość powszechną alternatywą, jakie ma zagwarantować dziecku bezpieczeństwo. Coraz częściej, konkretne konstrukcje na placach zabaw wyrabiane są z drewna.