Jaki jest najzdrowszy olej na świecie oraz z jakiego drzewa jest on produkowany?

Prawdopodobnie najczęściej stosowanym przez ludzi olejem jest ten palmowy. Produkowany jest on z miąższu albo z nasion owoców olejowca gwinejskiego. Jest dosyć tani oraz prosty w produkcji, ale lekarze alarmują, że jest on niestety szkodliwy.
Bardzo łatwo jest pomylić tłuszcz kokosowy i palmowy np.

Pracownik

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
cegła klinkierowa

Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com
standard

Autor: Jeremy Levine
Źródło: http://www.flickr.com
dlatego, że obydwa wytwarza się z palmowca. Jednak jeśli olej kokosowy to być może najzdrowszy olej (esoil.pl/k,1,total) na świecie, tak ten palmowy zawiera określone niezdrowe składniki. olej palmowy jest spotykany niemalże wszędzie: jest elementem ciasteczek, gotowych zup czy też mrożonek. Jest także zazwyczaj spotykany w różnorodnego rodzaju kosmetykach. Posiada on znaczne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, jakie sprzyjają otyłości. Powoduje on zwiększenie tzw. złego cholesterolu LDL. Nadwyżka taka może grozić powstaniem miażdżycy, a również zawałów mięśnia sercowego czy też udarów mózgu.
Na przeciwnej szali leży olej (http://esoil.pl/k,8,houghton) kokosowy. Powstające z takiego oleju tłuszcze nasycone są niezwykle właściwe, ponieważ dobroczynnie wpływają na serce, mają pozytywny wpływ na zrzucenie niepotrzebnych kilogramów, umacniają układ immunologiczny i właściwą przemianę materii. Ponadto mogą regulować działanie tarczycy oraz zapewniają młody wygląd skóry. Sekretem tego oleju jest kwas laurynowy, czyli element, którego nie posiadają odmiennego typu oleje. Mówi się, że tego typu kwas jest zdolny zdziałać cuda, ponieważ ma on korzystne właściwości zdrowotne.

W ludzkim systemie zmienia się on w monolauryn, czyli składnik o niezwykle silnych właściwościach bakterio- czy wirusobójczych. Można by go używać do walki z opryszczką czy też grypą.