Czym pokryć dach?

Decyzja o doborze dachowego pokrycia jest to jedna z pierwszych, które inwestor podejmuje już na etapie projektowania budynku.
Na ogół trudno ją potem zmienić, dlatego że do typu dachowego pokrycia dostosowuje całą konstrukcję dachu.

szafki

Autor: A. Birkan ÇAGHAN
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd warto tę decyzję podjąć po rozważeniu wszystkich osiągalnych możliwości, bowiem dach to nie tylko wygląd – to też bezpieczeństwo domowników. Na wybór typu pokrycia dachowego ma wpływ wiele czynników, takich jak kąt pochyłości dachu, lokalne warunki meteorologiczne, stopień skomplikowania dachu. Jednakże najczęściej napotykane typy pokryć dachowych w polskim klimacie jest to dachówka ceramiczna, blachodachówka oraz nius na rynku – kompozytowa dachówka. Jakie są negatywy oraz zalety poszczególnych opcji? Co będzie lepsze?
Ceramiczna dachówka jest to najstarszy jak też cieszący się dużym uznaniem sposób na obicie dachu. Ten rodzaj dachówek wykonuje się z właściwie przygotowanej jak też wypalonej gliny, do której dodaje się zwykle substancje uszlachetniające, przykładowo kwarc a także barwniki, dzięki którym inwestor dostaje szerszą gamę kolorystyczną produktu, jednak wciąż bardzo ograniczoną w porównaniu do dachówki kompozytowej. Pokrycia blaszane są lekkie, trwałe, łatwe do ułożenia jak też najtańsze z zaprezentowanych opcji. Mogą przypominać gont bitumiczny lub drewniany bądź ceramikę, gdyż paleta kolorystyczna jest nieomal nieograniczona. Materiałem bazowym do wytwórczości tego rodzaju pokryć jest blacha ocynk aluminiowa.

O wytrzymałości blachy przesądza grubość rdzenia jak też rodzaj powłoki, która musi być odporna na płowienie. Jeśli chodzi o ocieplenie dachu idealnie sprawdzi się tak zwana styropapa.