Specjalistyczne usługi inżynierskie – jakie zagadnienia przydałoby się wiedzieć odnośnie tematu?

Obliczenia MES to skrót oznaczający obliczenia Metodą Elementów Skończonych. Jest to w ostatnich latach co raz częściej wykorzystywane narzędzie stosowane obliczeniach inżynierskich. Główną możliwością, jaką daje nam zastosowanie tej metody jest możliwość przekształcenia zbioru równań różniczkowych, jakie opisują określone medium ciągłe na system równań nieliniowych. Pierwsze wykorzystanie takiego rodzaju metody obliczeniowej datuje się na rok tysiąc dziewięćset czterdziesty szósty, w którym to powstał pierwszy komputer ENIAC.

obliczenia

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com
Już w latach osiemdziesiątych używano metody elementów skończonych do rozwikłania problemów liniowych charakterystycznych dla obiektów jednowymiarowych oraz dwuwymiarowych. W miarę upływu lat zaczęto także wykorzystywanie powyższej metody pomiarowej do obliczaniu zagadnień obiektów trójwymiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się metodę elementów skończonych bardzo często do pomiarów trwałości konstrukcyjnych.

Jeśli wciąż interesuje Cię to zagadnienie, to odwiedź witrynę (http://www.czystal.wroclaw.pl/) a tutaj na pewno uzyskasz mnóstwo informacji na omawiany wątek.

Za pomocą powyższej metody można symulować zmiany kształtu, naprężenia i odkształceń obiektów, ponadto możemy zbadać przepływ cieczy lub przepływ ciepła. Innym obiektem badań są maszyny, tutaj mamy możliwość obliczenia ich statykę i dynamikę. Kolejną przestrzenią stosowania metody elementów skończonych jest także korzystanie z niej przy obliczeniach elektrostatycznych oraz elektromagnetycznych oddziaływań.

urządzenia pomiarowe

Autor: Chriſtopher Chen
Źródło: http://www.flickr.com

Przedsiębiorstwa oferujące usługi inżynierskie wysokiej klasy specjalizują się w tego typu pomiarach. Analizy symulacyjne są bardzo istotne dla pokaźnej części gospodarki. Za przykład użycia tej metody może posłużyć taka branża jak górnictwo, gdzie obliczane są ustroje nośne maszyn.

Spodobał Ci się ten post? Jeżeli tak, to z pewnością ucieszy Cię informacja, że analogiczny tekst jest tuż obok. Po prostu zobacz ten link mata ceramiczna.

Następne zastosowanie znajdziemy z branży energetycznej do pomiarów wytrzymałościowych różnego typu kotłów, instalacji przemysłowych i innych. Podobnie będzie w przypadku kolei, gdzie siły działające na obiekty są bardzo duże i skomplikowane. Na stronie więcej informacji na temat obliczeń i analiz MES.

Metoda Elementów Skończonych MES obecnie jest dość powszechną usługą, umożliwiającą przeprowadzenie wyjątkowo skomplikowanych obliczeń na etapie symulacji, dzięki czemu możemy przeprowadzić dość szczegółowej analizy obiektu oraz jego zachowania pod wpływem działających na obiekt sił. Oprócz pomiarów metodą elementów skończonych firmy specjalizujące się w przeprowadzaniu wysokiej klasy badań inżynierskich oferują inne usługi, takie jak obliczenie wpływu pulsacji ciśnienia w układach hydraulicznych i innych. Pulsacja ciśnienia, pomiary drgań i przyspieszeń, czy też badania termowizyjne to podstawowe usługi, które świadczą takiego rodzaju przedsiębiorstwa (więcej o analizach).