Jak dobrze wybrać projekt domku?

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt mieszkaniu? Czym się pokierować: bryłą budynku, dachem, liczbą przyszłych lokatorów czy zaprojektowanym tarasem?
Obecnie na rynku jest dostępnych paręnaście tysięcy projektów gotowych.

opłaty

Autor: Arjan Richter
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze kilka lat wstecz było ich o połowę skromniej. Jakim sposobem z takiej ilości wybrać ten jedyny, zakładając, że „budujemy jeden domek na resztę życia”? Większość inwestorów wybiera swój wymarzony projekt budynku, bo jest „piękny”. Jednak, tak jak w życiu, to, że projekt jest śliczny, nie oznacza, iż dom będzie funkcjonalny. A wszak o to właśnie chodzi: aby domek spełniał swą rolę – aby nam się znakomicie, funkcjonalnie zamieszkiwało, a nie żeby sąsiedzi admirowali z zachwytem oraz nutką zazdrości, iż jest piękny. To dość rozpowszechniony błąd pośród inwestorów. Budowa (zakres badań korozyjnych) domu jest niezaprzeczalnie inwestycją poważną, absorbującą czas a także pieniądze, dlatego też warto troszeczkę czasu poświęcić na wybór stosownego projektu, tak pod kątem swoich wymagań, jak i wytycznych z planu zagospodarowania obszaru.

Gdy mamy już za sobą zmagania z planem miejscowym i przeanalizowane wymiary parceli, teraz skoncentrujmy się na tym, czego ja – jako przyszły użytkownik mieszkania – wymagam od projektu? Na co zwrócić uwagę pod względem funkcjonalności? Kiedy decydujemy się na projekt budynku, warto jest wyimaginować sobie codzienną ścieżkę funkcjonowania w domu. Wyselekcjonujmy projekt domu (dism.pl) domu na miarę swych możliwości i wymogów. Nie sztuka pobudować ogromny dom, później trzeba go jeszcze utrzymać. Najodpowiedniej wybrać zatem projekt domu z optymalną powierzchnią dobraną do liczby osób w rodzinie.

Przemyślmy możliwie gruntownie ilość potrzebnych wnętrz w mieszkaniu, nakreślmy „na oko” pomieszczenia i ich metraż, zsumujmy powierzchnię naszego budynku, oszacujmy jego koszty budowy, abyśmy mieli pewność, iż na takiej powierzchni będzie nam wygodnie, ale i stać nas na ów dom. Obadajmy projekty domów z garażem dwustanowiskowym jeżeli posiadamy więcej niż jeden samochód.