Jak zachować porządek w domu babcinymi metodami?

W tej chwili w sklepach można dostać wiele środków ułatwiających życie dzisiejszym paniom domu. Są to m.in.: preparaty do dywanów i tapicerki, preparaty do mebli i podłóg, preparaty do prania i płukania a nawet preparaty do prasowania. Dla nas dzisiaj jest oczywiste że mamy w zasięgu ręki wszystkie te współczesne środki. A jak dawniej radziły sobie z porządkami domowymi nasze babcie i prababcie? Radziły sobie doskonale!

odkurzacz

Autor: Twentyfour Students
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli zapragniemy powrócić do babcinych metod, zaopatrzmy przede wszystkim w jak największą ilość sodki oraz octu. Są to środki naprawdę niedrogie, nieszkodzące zdrowiu a przede wszystkim bardzo skuteczne (zwłaszcza w duecie). Nie tylko są niezastąpionymi produktami do celów kuchennych. Mogą pomóc nam również posprzątać praktycznie cały dom (czytaj w serwisie)! Soda połączona z podgrzanym octem spirytusowym mocno spienia się pomagając nam oczyścić odpływ w kuchni czy w łazience. Jeśli zmieszamy sodkę i troszkę octu pozyskamy pastę czyszczącą wszelkie kuchenne jak też łazienkowe zabrudzenia. Oczyścimy czajnik, srebrne łyżeczki czy armaturę kuchenną.

Preparaty do mebli i podłóg doskonale zastąpi wytarcie ich powierzchni ścierką zwilżoną oliwką dziecięcą, ewentualnie schłodzoną esencją herbaty lub octem. Zaś powierzchnię mebli skórzanych wyczyścimy mieszaniną octu oraz oleju lnianego w proporcji 1:1. Jak można zastąpić środki do czyszczenia tapicerki? Tłuste plamy z mebli tapicerowanych, a również z wykładzin czy dywanu, możemy spróbować zlikwidować z pomocą talku, mąki czy sodki. Wystarczy posypać poplamione miejsce, potem należy odczekać kilka godzin następnie wciągnąć „wywabiacz” za pomocą odkurzacza.

chemia do płukania także można zastąpić używając do prania starych, dobrych płatków mydlanych. Używały ich już nasze babcie, bo są one bardzo delikatne, nie są drogie i bardzo dobrze się spieniają. Nie działają jednak przy bardzo silnych zaplamieniach, więc warto ich używać przede wszystkim do odświeżania bielizny. W ten sposób da się również prać bieliznę ręcznie. Po upraniu bielizny w płatkach mydlanych spłukujemy ją za pomocą strumienia najpierw gorącej, a potem chłodnej wody. Nasze babcie nie używały żadnych preparatów do prasowania, po prostu pryskały prasowane ubrania najzwyklejszą wodą. Sposoby naszych babć są najlepsze w świecie!