Wielkanocno – wiosenne sprzątanie

W naszym mieszkaniu już na początku Wielkiego Tygodnia zaczyna się wielki szał wielkanocno – wiosennego sprzątania. Wpierw mama rusza na duże zakupy do pobliskiej drogerii.

Okno PPP preSelec

Autor: Dobre Domy – Flak & Abramowicz
Źródło: Dobre Domy – Flak & Abramowicz
Zazwyczaj ja jadę z mamą. Taszczymy ogromne toboły napełnione artykułami takimi jak: płyny do naczyń i zmywarek, preparaty do prania dywanów, polecane płyny do szyb, płyny do mycia mebli, preparaty do czyszczenia kuchni i łazienki.

Każdy w rodzinie dobrze zna swój zakres obowiązków: tatko porządkuje strych i garaż, mamusia zazwyczaj porządkuje kuchnię i łazienkę, mój dorosły braciszek Wiesiek bierze się za ogródek. Z kolei młodszy mój braciszek o dźwięcznym imieniu Ksawery biega ze ścierką po korytarzach, czyści poręcz schodów a nawet zabiera się za czyszczenie obuwia! Najwięcej chyba pracy ma nasza mamusia z wyczyszczeniem sporej ilości okien w naszym domu. Płyny do szyb używa litrami.

Najtrudniej dostępne są okna – okna schuco w dachu. Tatuś pożycza mamusi drabinę. Mama zużywa również duże ilości preparatów do czyszczenia kuchni i łazienki. W żadnym innym okresie roku aż z taką dokładnością nasza kuchnia i dwie łazienki nie są wyczyszczone! W płytkach na ścianie możemy się przeglądać jakby w zwierciadle!

Lubię ten niezmiernie świeży zapach i wygląd naszego domu. Wygląda teraz jak nowy chociaż ma już bez mała wiek. Tak, te same okienka, okiennice, te same schody i posadzki czyściła kiedyś moja najmilsza babunia. Babcia Jadzia siedzi w tej chwili na werandzie w wiklinowym fotelu, podziwia zapach i świeżość dopiero co zawieszonych firan i nadziwić się nie może jak dawniej radziła sobie bez tych wszystkich płynów do naczyń i zmywarek, płynów do szyb, preparatów do czyszczenia kuchni i łazienki i innych wspomagających nas dzisiaj środków czyszczących.

Wspomina dziadka, który niegdyś podawał jej drabinkę, gdy to ona czyściła okna – nasz odsyłacz – w naszym domu. Niestety, nie ma już go tutaj z nami od trzech Wielkanocy. Dobrze, że babcia jaszcze nam ostała. Spędzimy razem kolejną Wielkanoc. My odświeżamy domek a ona odświeża nam jego historię. Wielkanoc to najpiękniejsze święta!