Jak wyselekcjonować właściwy projekt domu?

Po wyselekcjonowaniu działki należy zastanowić się nad projektem domu. Trzeba określić parametry domu, a dodatkowo wytyczyć poszczególne pomieszczenia.
Rozmiar domku jest wypadkową wymogów jak też możliwości inwestora.

malowanie

Autor: Dekoral
Źródło: Dekoral
Większa powierzchnia to więcej przestrzeni do wykorzystania, ale i większe koszty . Ważne jest, ażeby przewidując powierzchnię budynku przemyśleć, czy na przyszłość nie szykuje się powiększenie familii. osoby, jakie przewidują pracować w domku, muszą pomyśleć o odrębnym wnętrzu, jakie będzie spełniało rolę gabinetu. Gdy będą w nim przyjmowani interesanci, dobrze umieścić je w sąsiedztwie drzwi zewnętrznych. W naszym kraju największą wziętością cieszą się nowoczesne projekty małych domów. Są to projekty budynków z użytkowym poddaszem, względnie parterowych. Te drugie realizuje się o wiele łatwiej, albowiem odpada niezbędność wykonania solidnego stropu oraz schodów. Zaletą budynków parterowych jest także komfort użytkowania – w pozbawionym schodków budynku łatwiej przemieszczać się, przede wszystkim osobom starszym. I nie musimy martwić się, iż przemieszczające się pomiędzy kondygnacjami maluchy zlecą z ogromnej wysokości. Minusem tego typu domów jest względnie duża powierzchnia posadzki na gruncie, większe fundamenty i duża nawierzchnia – (tartan) dachu.

Kłopotem jest też ogromna nawierzchnia zabudowy, dlatego wielu inwestorów, szczególnie posiadaczy mniejszych parceli, decyduje się na wariant z poddaszem użytkowym bądź piętrowy.
W wypadku domów wielokondygnacyjnych, kluczową kwestią jest zaplanowanie położenia schodków. Tradycyjnie lokuje się je w odseparowanej klatce schodowej.