Nasza szara rzeczywistość – kłopoty ludzi mieszkających w Polsce

Mieszkamy w dość dziwacznym kraju. Niby jest okej, lecz jest niedobrze. Niby jesteśmy niezadowoleni, ale mamy powody do radości. Narzekamy, kiedy jest gorąco, a kiedy robi się zimno to chcemy, by było upalnie.

Blok mieszkalny

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com
Jesteśmy krajem kontrastów z dość pokręconą historią i szybką szaloną transformacją gospodarczą, jaka jednych pogrzebała w beznadziei, pozostałych wyniosła naprawdę wysoko. Żyjemy w kraju, gdzie klasa średnia egzystuje, ale często jedynie na papierze. Dlaczego tak właśnie jest? Dlaczego tak się to potoczyło?

Odpowiedź na tak postawione pytanie bezcelowo szukać wśród polityków, którzy nie do końca rozumieją problemy normalnych ludzi. Nie poradzą oni na te bolączki, gdyż nie muszą się zamartwiać o swoją przyszłość, a jak to ktoś mądry zauważył: najedzony głodnego nie zrozumie… No chyba, że był taki człowiek głodny kiedyś, ale możliwe, że już o tym nie pamięta.

Sprawdź, czy spodoba Ci się proponowana oferta (https://www.merazet.pl/kategoria/serwis-i-laboratorium/serwis/ams2750-ver-e/). Zapewniamy usługi dobrane do osobistych potrzeb. Nie wahaj się i poznaj się, jak pracujemy.

Wielu naszych polityków było w potrzebie, lecz to było jakby w innym wymiarze, iż nie warto schylać się po te resztki, bo jeszcze wciągną niepotrzebnie. Politycy więc to problem, który paradoksalnie powinien istotnie nie być problemem – polityk właśnie przecież jest przedstawiciele wyborców, aby służył w ich interesie. Niestety, w naszym kraju interesy służą wąskiej grupie, która ma w swoich szeregach dobrze ustawionego polityka. Być może nie brzmi to optymistycznie, lecz taka jest niestety rzeczywistość (zobacz kompletną ofertę pod adresem na sprawa, to niewłaściwie przeprowadzona transformacja. Może i Balcerowicz zrobił wszystko,

Budynek

Autor: katie_mccolgan
Źródło: http://www.flickr.com

co wtedy było w jego zasięgu, lecz jednakże coś potoczyło się źle. Nie było by teraz tak ogromnych różnic w zarobkach i różnic zamożności Polaków. Wiadomo, iż nie – masz więcej pytań? – można się porównywać do Anglii czy Francji, tam klasa średnia rozwijała właściwie bez zakłóceń i wstrząsów. U nas po okresie socjalizmu nagle pojawił się nowy system – kapitalizm. Niemniej, w Polsce jest taki nieprzyjemny klimat, żeby z powstającej klasy średniej ściągnąć jak najwięcej. Dlatego własna firma to droga przez mękę i niepewny projekt, jaki może się skończyć bankructwem. Gdyby był lepszy klimat dla przedsiębiorców Polska mogłaby pochwalić się naprawdę prężną klasa średnią, która swoim poziomem szybko dogania Zachód.

Jest jeszcze inna kwestia – rynek mieszkaniowy. Wzory umów najmu przewijają się wszędzie, ponieważ młodych ludzi nie stać na kupno swojego mieszkania. Nawet, gdy nasze państwo zapewnia benefity dla młodych to są one skonstruowane tak, aby bardziej sprzyjały deweloperom, czyli silniejszym. A przecież młodzi ludzie to przyszłość Polski. Dlaczego więc tak to wygląda? Pytanie właściwie bez odpowiedzi. To jest chyba najbardziej znacząca tragedia tego typu sytuacji – nie można dostrzec światełka w tunelu.