Mało znane maszyny i urządzenia używane w wielu dziedzinach przemysłowych.

Zakłady przemysłowe, magazyny i warsztaty pełne są urządzeń, jakich wiele osób mogło wcześniej nawet nie widzieć w swoim życiu. Sporą ilość maszyn tego typu spotyka się również w przemyśle budowlanym – podczas realizacji dróg, mostów czy innych budowli spotyka się urządzenia, których na co dzień nie da się zobaczyć na naszych ulicach. Jako przykład posłużyć mogą kołowe ładowarki.
Jest to cała rodzina maszyn które służą do łasowania materiałów sypkich. Ich wspólną cechą, jak zresztą widać po ich nazwie, jest napęd kołowy. Są one często bardzo podobne do tradycyjnych ciągników, tyle że na przodzie mają zainstalowaną specjalną łyżkę która służy do załadunku. Łyżka sterowana jest za pomocą wydajnych siłowników i pozwala w części modeli na ładowanie nawet parę metrów w górę. Ładowarki kołowe robi się w licznych wersjach i odmianach, od niedużych z łyżkami o pojemności dwóch metrów sześciennych, do kilkukrotnie pojemniejszych, które mogą jednorazowo załadować kilkanaście razy więcej materiału.

Złożona konstrukcja budowlana

Autor: andrum99
Źródło: http://www.flickr.com

Z kolei w samochodowych warsztatach często spotykanym urządzeniem stał się podnośnik nożycowy. Jego główną rolą jest bezpieczne wyniesienie auta na wysokość która umożliwi wykonanie określonych prac. Używane najczęściej podnośniki nożycowe mają wydajność trzech ton, i to zupełnie wystarczy do obsługi większości osobowych aut. Używane są również wersje o znacznie większej mocy, pozwalające na uniesienie nawet dużych ciężarówek. Dzięki zastosowaniu tego typu podnośników warsztatowe prace są dużo bardziej bezpieczne, niż przy tradycyjnych podnośnikach.


Z kolei magazynowe hale to królestwo urządzeń do transportu palet z towarami. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się wózki widłowe skup wózków widłowych oraz paleciaki. Typowy paleciak jest złożony z dwóch prowadnic, siłownika i rączki do ciągnięcia. Pozwala on podniesienie palety z towarami na kilkanaście centymetrów, i następnie na przetransportowanie jej w odpowiednie miejsce. Z kolei wózki widłowe posiadają napęd mechaniczny, spalinowy lub elektryczny, i pozwalają także na podniesienie producent standów kartonowych na większe wysokości.