Jakim sposobem łącznik światła schodowy oraz krzyżowy pozwala komfortowo oświetlić schody?

Jeżeli pragniesz kierować oświetleniem schodków z rozmaitych miejsc, przyda ci się włącznik światła krzyżowy a także schodowy. Dzięki niemu będziesz zdołał komfortowo włączać światło na parterze oraz wyłączać na piętrze.

kontakty elektryczne

Autor: 準建築人手札網站 Forgemind ArchiMedia
Źródło: http://www.flickr.com
Im więcej jednak miejsc, z których kierujesz oświetleniem, tym instalacja bardziej skomplikowana, acz dla dobrego elektroTechnika nie musi być kłopotem. Łącznik schodowy służy do ręcznego kierowania oprawami oświetleniowymi. Każdy z nas zna regułę działania pospolitego jednobiegunowego włącznika światła. Kiedy wchodzimy do pomieszczenia, z jego pomocą włączamy światło, jeśli wychodzimy tym włącznikiem (polecamy kontakty elektryczne nowoczesne) wyłączamy je. W domowych instalacjach elektrycznych stosuje się także częstokroć włączniki dwubiegunowe lub świecznikowe, jakie umożliwiają włączanie dwóch źródeł światła, na przykład pojedynczych żarówek w żyrandolu. W obydwu wypadkach włączanie oraz wyłączanie światła mieści się w tym samym punkcie.
Niekiedy jednak zachodzi potrzeba wykonania instalacji, jaka zapewni nam sterowanie danym oświetleniem z trzech, a nawet więcej punktów. Taka sytuacja zwykle ma miejsce w wypadku oświetlenia schodów łączących 2 lub więcej pięter domu. W tym celu niezbędne będą specjalne wyłączniki. Jeżeli chcemy sterować oświetleniem z dwóch przeróżnych miejsc – np. z parteru i z piętra – jednym z rozwiązań będzie użycie włączników (polecamy nota bene) schodowych.

Jeżeli pragniemy sterować oświetleniem z trzech punktów, konieczne nam będą trzy lokalizacje do włączania oraz wyłączania światła – np. na parterze, na piętrze jak też na poddaszu. W propozycji wytwórców znajdziemy też kontakty elektryczne.