Na które nagrzewanie domku się zdecydować?

Istnieje parę paliw, które wykorzystuje się do ogrzewania mieszkań. Wszelkie z nich cechuje się całkowicie innymi właściwościami, dlatego warto znać ich słabe i mocne strony.

Sezon grillowy rozpoczęty

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia
Pomoże to w świadomym wyborze najlepszego oraz najtańszego nagrzewania mieszkania. Ogrzewanie budynku węglem. To najbardziej popularne, jednak mało wygodne wygodne źródło ciepła. W prostszych kotłach wykorzystuje się węgiel orzech, zaś w piecach z podajnikami stosuje się ekogroszek. Koszty ogrzewania tego typu są dość małe, jednak niskiej jakości węgiel cechuje się małą efektywnością cieplną. Ponadto, węgiel niskiej klasy powoduje powstawanie szkodliwych produktów wypalania, jakie odpowiedzialne są za pojawianie się smogu. Ponadto spalanie węgla przyspieszy niszczenie kominów, a także wymaga wynoszenia dużych ilości popiołu. Drewno będzie tańsze niż ogrzewanie olejowe czy też gazowe, a także wydziela do otoczenia mniej trujących substancji niż węgiel. Kotły – sprawdź to – wodne spalające drewno osiągają efektywność rzędu 90%, co oznacza, iż jest to opał wydajny. Drewno wykorzystuje się do opalania też w postaci brykietu. Jeżeli w okolicy przebiega sieć gazowa, można przyłączyć się do niej i ogrzewać domek gazem ziemnym. To czysta forma ogrzewania, niewymagająca wynoszenia popiołów albo dokładania do kotła. Starczy ustawić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, a piec pobierze potrzebną do jej utrzymania ilość gazu. Dodatkowo gaz w czasie spalania nie wytwarza trujących substancji, co przyczynia się do poprawienia jakości powietrza. Niestety, koszta grzania gazem ziemnym są wysokie – znacznie przewyższają koszta grzania węglem jak też drewnem.

Pompa ciepła jest nowoczesnym systemem grzewczym, jaki nie emituje szkodliwych substancji jak też nie nastręcza dokładania paliwa. Pompa ciepła pobiera ciepło odnajdujące się w atmosferze czy też w gruncie i rozprowadza je w budynku. Wydajność urządzeń jest nadzwyczaj wysoka oraz sięga nawet 300-400%.