Czy należy zamontować odgromnik?

Czy powinniśmy zainstalować odgromnik na naszym budynku? Warto o tym pomyśleć bo w miejscu, gdzie uderza grom, napięcie może sięgać kilkuset milionów woltów. Siła takiego rozładowania dosięga 700 bilionów watów oraz może prędko wywołać pożar budynku.

Drewnochron Bariera Plus

Autor: Drewnochron
Źródło: Drewnochron
Jesień to dobry czas na zaplanowanie nowych alejek. Na zdjęciu nawierzchnia z kostki Romano w kolorze piaskowo beżowym

Autor: Libet
Źródło: Libet
Silne wyładowania elektryczne, które akompaniują burzom, stanowią zagrożenie nie jedynie wówczas, kiedy grom trafi bezpośrednio w dom (przejdź do oferty). Niszczycielską siłę ma też wysokie napięcie indukowane przez rozładowania w elektrycznej instalacji jak też w metalowych fragmentach budynku. Pomimo to wielu inwestorów prywatnych, kierując się źle zrozumianą gospodarnością, zastanawia się nad tym, czy w nowo stawianym domu zamontować piorunochron.
obrazeczek - czas

Autor: Dawid Dawidowski
Źródło: http://www.flickr.com

Rozmyślając o bezpieczeństwie własnego domku, nie warto inspirować się jedynie przepisami . Ważny będzie także rozsądek. Jeżeli dom – kliknij, zobacz, sprawdź – stoi samotnie, z daleka od innych zabudowań oraz wysokich drzew, to bez względu na postulowania formalnej natury warto go wyekwipować w odgromnik. W stosunku do ceny całego budynku nie będzie to wielki wydatek, zaś daje bezcenne poczucie bezpieczeństwa, gdy zbliża się burza z piorunami. Jeśli ogromna energia, którą niesie ze sobą uderzenie pioruna, nie zostanie szybko odprowadzona do gruntu, wszystko, co stanie jej na drodze, ulega zniszczeniu lub poważnemu uszkodzeniu. Jedynie piorunochron jest w stanie efektywnie zabezpieczyć domek przed niszczycielską siłą gigantycznego rozładowania elektrycznego.

Aby jednak czuć się naprawdę bezpiecznie, nawet jeżeli niebo pokrywa się ciemnymi chmurami, powinno się ubezpieczyć dom oraz zadbać, by w warunkach ubezpieczenia znalazła się także ochrona przed skutkami burzy.