W jaki sposób wybrać właściwy projekt, aby mieć niedrogo domek

Jednym z najważniejszych kryteriów, którym na ogół kierujemy się podczas planowania budowy budynku, są koszty. Doskonałością, do jakiego dąży dużo osób jest sytuacja, w której wydatki określone na budowę domu nie przewyższą ceny kupna mieszkania.

izolacja przeciwwilgociowa schemat

Autor: Agnieszka Bykowska
Źródło: www.Projektoskop.pl
Początkującym inwestorom często wydaje się, że głównym kryterium jest wielkość użytkowej powierzchni domku.czytaj również firmy budowlane kraków firmy budowlane krakówJest w tym wiele prawdy, lecz rzeczywistość jest troszkę bardziej skomplikowana. Naturalnie, im mniejszy budynek, tym koszty będą niższe, ale jednocześnie powinniśmy kierować uwagę na to, iż za budowę dwóch domków o podobnej powierzchni użytkowej możesz uiścić bardzo różne sumy. Projekty domów energooszczędnych o prostej bryle okazują się wiele tańsze, niż fantazyjne projekty domków. Zatem pierwszą kwestią, na którą powinni kierować uwagę inwestorzy, jest stopień skomplikowania bryły domu. Najbardziej ekonomicznym wyjściem jest wybór projektu na rzucie prostokąta czy też kwadratu, bez zbędnych detali architektonicznych. Obrys domu powinien mieć jak najbardziej regularne kształty. Stawiając na taki typ projektu budynku, tym samym zapewnimy sobie w wyższym stopniu ekonomiczną eksploatację obiektu.
Dzisiaj coraz ogromniejszą popularnością cieszą się projekty domów bez piwnic.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są koszta – zbudowanie piwnicy pod całą powierzchnią mieszkalną budynku może podwyższyć cenę budowy o blisko 20 procent. Podobnie będzie z garażem; kiedy zdecydujemy się na parkowanie pojazdu pod chmurką, to zaoszczędzimy na budowie ponadprogramowego wnętrza.