Buduj rozsądnie

Wielu z nas mierzy się z tematem budowania własnego domu. Jedni zlecają całość wyspecjalizowanym firmom, inni sami biorą się za układanie cegieł. Jeszcze inni szukają pomocy w internecie.

GOP 250 CE Professional posiada najmniejszy obwód rękojeści spośród wszystkich urządzeń tej klasy.

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Warunki cieplne budynku to przede wszystkim interes tego kto będzie żył a nie ekipy budowlanej, ich interesują jak najniższe koszty wybudowania budynku, tymczasem ocieplenie o którym piszemy to zaledwie kilka procent całkowitych kosztów. A kiedy zrozumiemy, że ocieplenie budynków to jeden z najważniejszych tematów decydujących o przyszłym komforcie mieszkania, chętnie skupimy się na tym elemencie inwestycji. Tak naprawdę nieistotne jest to czy paszport energetyczny będzie wymaganym elementem przy odbiorze budynku. Ważne, żebyśmy my czuli się w nim zdecydowanie komfortowo. Z pewnością temperatura, którą będziemy odczuwać we wnętrzu będzie miała dla nas, jako mieszkańców, kluczowe znaczenie.

Budowlańcy zwracają szczególną wagę na tzw. współczynnik przenikania ciepła , który oznaczany dla przegród budowlanych, umożliwiający obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę, a także porównywanie własności cieplnych wielu materiałów. Co z tego, kiedy to cząstkowe spojrzenie nie potrafi objąć szerzej problemu jakim jest komfort cieplny. Nic nie da super-pustak o właściwościach lepszych od metra styropianu, kiedy wiązanie murarskie umożliwiają swobodny przepływ zimna (fachowo powinno mówić się przepływ ciepła, ale trudno użyć tego sformułowania w stosunku do prawdziwego, przenikającego chłodu). Dlatego oprócz samych materiałów i ścian ważne jest ocieplanie reszty elementów. Decydujemy się więc o na zakup energooszczędnych drzwi i okien, fachowe i nowoczesne ocieplanie stropów .

W należycie zabezpieczonym przed zewnętrznymi czynnikami wnętrzu możemy zadbać o dalsze podniesienie komfortu przebywania w nim. Miłe w używaniu z pewnością jest ogrzewanie podłogowe . Pozbywamy się kaloryferów i równocześnie zapewniamy sobie ciepło tam, gdzie go najbardziej potrzebujemy – czyli od ziemi. Brak kaloryferów docenią wszyscy, którzy projektują nowoczesne pomieszczenia. Modna sypialnia nie zniesie w swoim wnętrzu żeberkowanego stwora. Także niektóre rośliny, czy meble nie mogą znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryferów. Ogrzewanie podłogowe niweluje nam te wszystkie problemy. Trzeba dać sobie również spokój z przesądami o niemożliwości zastosowania parkietu czy dywanów, przy takim ogrzewaniu. Takie przegrody jedynie nieco spowalniają przepływ ciepła, ale z pewnością nie przeszkadzają w ogrzaniu domu. Mit o „rozchodzącym” się parkiecie również znika, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym jest nie większa niż 40 stopni.

Z drugiej strony, w Polsce jest nie tylko zima. Kiedy nadchodzi lato, absolutnie zapominamy o ogrzewaniu domu. Szukamy każdego sposobu na ochłodzenie. Do wyboru są specjalne wiatraczki, oraz nieco droższe rozwiązanie – klimatyzator (Klimatyzatory typu split (na tej stronie) Electrolux od Ceneo).

Omawiane w tym wpisie tematy Cię zainteresowały? Jeżeli tak, to kliknij jeszcze tutaj – to niezwykle wiarygodna witryna (http://www.malesapd.pl/) dla miłośników tego typu problematyki.

Ta ostatnia często spotykana jest w biurach. Jednak możesz sobie pozwolić, czemu nie zainwestować właśnie w klimatyzację i radować się kojącym chłodem w trzydziestostopniowym upale?

W takim wnętrzu przydadzą się naprawdę śliczne mebelki. Dużo współcześnie jest ich producentów w Polsce i czy to będą meble Black Red White czy z IKEA, jest bez znaczenia. Ważne, żeby zwrócić uwagę na konkretny model i jakość jego wykonania. Równie istotną rzeczą jest dopasowanie do wnętrz i mebli sprzętu RTV i AGD, jak pralka (Pralki Samsung na Ceneo), lodówka, kuchenka czy okap do kuchni.