Nowoczesna chemia w domu i w przemyśle

Zadziwiające jak dużo wynalazków uważanych przez nas za osiągnięcia ostatnich dziesięciu, góra dwudziestu lat mają znacznie dłuższą jak też bogatszą historię. Gdyby przeciętnego przechodnia spytać kiedy wyprodukowany został pierwszy teflon, tworzywo sztuczne stosowane powszechnie w gospodarstwie domowym, prawdopodobnie odpowiedziałby taki przypadkowy przechodzień że w latach 60-tych dwudziestego stulecia. Tymczasem materiał ten stworzono siedemdziesiąt siedem lat temu, w roku 1938 w Stanach Zjednoczonych.

zawory

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com
Od owego czasu to tworzywo sztuczne zrobiło niesamowitą karierę, nikogo nie dziwi dziś zastosowanie go w kuchni. Przesądza o tym jego niezwykle duża wytrzymałość na duże temperatury jak też interesująca cecha polegająca na nadzwyczaj gładkiej nawierzchni. Do obiektu stworzonego z tego materiału prawie nic nie przywiera, w sposób oczywisty jest to atutem w kuchni (warunkiem jednakże jest mechaniczne niezarysowanie nawierzchni).

Materiał ten jest nadzwyczaj odporny na mechaniczne uszkodzenia, ale nie jest wieczny. Jego duża wytrzymałość oraz gładkość jest wykorzystywana nie wyłącznie w gospodarstwie domowym, ale także w przemyśle. PTFE stosowany jest w produkcji takich materiałów uszczelniających jak przykładowo taśmy teflonowe. Ze względu na praktycznie nierozpuszczalność tegoż surowca – we wszystkich możliwych rozcieńczalnikach z kwasem solnym na czele – taśmy teflonowe stosowane bywają w przemyśle chemicznym jako półprodukt uszczelniający na przykład zawory w fabrycznych instalacjach chemicznych. Więcej na

Teflon to jednak dopiero początek, od jego odkrycia znaczenie chemii w codziennym życiu ogromnie wzrosło. Używamy zaawansowanych tworzyw sztucznych tj. na przykład płyty tekstolitowe stosowane powszechnie w przemyśle hutniczym jako materiał (http://megastyro.pl/profile-zewnetrzne.html) konstrukcyjny .

Sprawdź poza tym te absorbujące wskazówki z serwisu, które przeczytasz pod tym odsyłaczem – one również opisują niniejsze zagadnienie.

Dzięki swojej solidności mechanicznej i termicznej płyty tekstolitowe używane są również jako tworzywo w przemyśle elektrotechnicznym (w charakterze izolatora). Innym być może zaskakującym surowcem izolacyjnym używanym w przemyśle jest także znany w gospodarstwach domowych filc. Uszczelki filcowe używane bywają w przemyśle motoryzacyjnym jako elementy wygłuszające, podobnie w budownictwie w produkcji drzwi oraz tzw. stolarki budowlanej .