Dekorowanie ścian w mieszkaniu dzisiaj i dawniej, czyli w jaki sposób zmienia się moda na wyposażenie wnętrz.

Dekoracja ścian, tak w prywatnych mieszkaniach, jak również w lokalu użytkowym, stała się ważnym elementem wykończenia wnętrz. O ile kiedyś ową dekorację stanowiły zwykle co najwyżej marnej jakości tapety papierowe z wyświechtanym motywem, najczęściej kwiatowym, o tyle dziś wykładziny ścienne mają bardzo różne style.

przykładowa fototapeta

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
Do wykończenia ścian stosuje się zarówno przeróżne kolory farb, przez dekoracje strukturalne, a na kamiennych lub szklanych okładzinach kończąc. Dzięki takiej dużej możliwości można uzyskać nietuzinkowe efekty, stające się wyróżnikiem każdego domu i podkreślające charakter właścicieli. Jakiś czas temu hitem były pstrokate fototapety z nadrukowanym pejzażem (zobacz na przeważnie błękitnego oceanu i żywo zielonych palm. Ponieważ była to dekoracja nie dość, że kiepskiej jakości, ale do tego nieco kiczowata, to dosyć szybko poznikały one z domów na parę dekad, ustępując miejsca sterylnie gładkim ścianom. Lecz w ciągu ostatnich lat fototapety powracają triumfalnie, zajmując główne miejsce, jako dekoracja nie tylko jednej ze ścian salonu, lecz znajdując zastosowanie także jako wykończenie ścian w kuchniach oraz łazienkach.

tapeta do pokoju dla dziecka

Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com

Współczesne fototapety są robione na różnych podłożach więc w zależności od typu podkładu mogą być położone nie tylko w suchych pomieszczeniach, takich jak pokój, ale bez problemu da się je kłaść także w pomieszczeniu o większej wilgotności albo narażonych na zabrudzenie, przykładowo w kuchni. W takich miejscach nie kładzie się papierowej fototapety, ale na podkładzie z winylu albo włókna. Jako że ograniczeniem do wykonania określonego nadruku na fototapecie jest dziś tylko wyobraźnia twórców, to i efekty działania owej wyobraźni czasem są oszałamiające.

Odpowiednio dobrane motywy fototapety potrafią odmienić wnętrze w sposób całkowicie zaskakujący i z mało przytulnego pomieszczenia zrobić centrum mieszkania, rozświetlając całość.

Ciekawi Cię omawiany materiał? Jeśli tak, to nakłaniamy do kliknięcia tu. To ciekawe opracowanie, które także na pewno Cię zaabsorbuje.

Koszt wykonania fototapety nie jest bardzo duży, zatem planując remont, można rozważyć zmianę dekoracji ściennej, by zmienić dane wnętrze, nadając mu zupełnie nowego charakteru.