Barierka na miarę XXI stulecia, czyli słowo o marzeniach Polaków budujących nowe bądź remontujących stare mieszkania

Wznoszenie nowego lub remontowanie wiekowego mieszkania bywa prawdziwą frajdą dla tych panów, którzy od dziecka byli zainteresowani majsterkowaniem. W marketach budowlanych w sprzedaży jest dzisiaj tak wiele materiałów budowlanych, że chyba żaden klient nie poczuje się zawiedziony. Najwięcej kłopotów może stwarzać jedynie ewentualny brak środków na zakupy, lecz o pięknej barierce lub poręczy w końcu pomarzyć może każdy.

uchwyt do szkła

Najbardziej tradycyjne i zarazem zawsze piękne balustrady to rzecz jasna te wykonane z dębowego drewna. Chociaż na balkonie umieścić ich się nie da, to jednak we wnętrzach budynków mieszkalnych już jak najbardziej – właściwie zakonserwowane drewno zapewne będzie cieszyć oko przez długie lata. Każdy rozsądnie myślący właściciel domu dobrze wie, że najlepiej zlecić wykonanie takiej barierki doświadczonemu robotnikowi, który nie produkuje dwóch identycznych modeli, ale tworzy unikatowe rzeczy. Im bardziej wyszukany będzie wzór, tym potem większa wartość balustrady, a kolejni posiadacze domu nie będą zmieniać jej na nową. Stal (polecamy stal martenzytyczna) kwasoodporna znalazła dużo zastosowań – z niej wytwarza się szybkowary, narzędzia i rzecz jasna piękne błyszczące balustrady. Każda z nich bywa złożona z niemałej liczby elementów zespawanych przez fachowca, czyli spawacza, jednak w czasie montażu czasem okazuje się, ze potrzebna jest dodatkowo co najmniej jedna zaślepka do słupka lub parę nasadek. Stal nierdzewna jest dość drogim surowcem, lecz w zestawieniu np. z elementami z drewna dębowego barierka wygląda naprawdę imponująco.

szklana balustrada

Autor: Vicki Burton
Źródło: http://www.flickr.com

Z kolei najbardziej nowoczesnym połączeniem materiałów zdaje się być konstrukcja ze szkła hartowanego i stali nierdzewnej. Do montażu szklanej tafli niezbędny jest uchwyt szkła, który utrzymuje w pionie przezroczystą płytę. Taka barierka najlepiej prezentować się będzie w tych budynkach mieszkalnych, w których wnętrza urządzono w prekursorki sposób. Uchwyt do szkła, srebrna, lecz solidna konstrukcja i w końcu szkło tworzą surową, a równocześnie piękną kompozycję. A tego rodzaju rozwiązanie na pewno doskonale sprawdzi się w mieszkaniach, gdzie opiekunowie wychowują małe dziecko, ponieważ żaden berbeć nie będzie wkładał stóp między tralki.