Na czym polega montowanie okien dachowych?

Montaż okna dachowego poza wycięciem łat nie wiąże się na ogół z przymusem ingerencji w konstrukcję dachową, gdyż odpowiedni dobór szerokości okna umożliwia jego łatwiejszy montaż.

Do okna dachowego należy dopasować uszczelniający kołnierz, który dobieramy zależnie od wariantu pokrycia dachowego. Zasady prawidłowej instalacji określają prawo oraz normy budowlane.

Okno dachowe

Autor: E. Dronkert
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim okno dachowe musi znajdować się na odpowiedniej wysokości od posadzki, by w sposób optymalny spełniało swe role. W budynkach o piętrach mieszczących się poniżej 25 m nad poziomem ziemi odległość dolnego brzegu okna otwieranego od podłogi powinna równać się minimum 85 cm, zaś na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem odległość ta musi wynosić nie mniej aniżeli 110 cm.

Wypada podkreślić, że im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno tym lepsze będzie doświetlenie pomieszczenia. Górny kraj przeźroczystej powierzchni okna winien znajdować się minimum 220 cm nad posadzką. Jeżeli idzie o okna dachowe Velux nawiewnik znajduje się w części górnej ościeżnicy. Aby okno (wypróbuj profile podokienne https://metal-plast.pl/oferta/profil-transportowo-montazowy/) zostało zamontowane zgodnie z przepisami, górna krawędź okna winna znajdować się na wysokości 220 cm.

Porady budowlane (kliknij po więcej) drukowane w znanych periodykach branżowych zalecają instalację na wysokości 110-140 cm od podłogi. Taki sposób montażu zapewnia doskonałe doświetlenie i zagwarantuje odpowiedni widok z okna. Prócz tego montaż na tym poziomie pozwala na prawidłowe umiejscowienie grzejnika pod oknem a także właściwe wykonanie szpalet, użycie dolnej klamki zaś pozwala na komfortową obsługę prawidłowo zamontowanego okna – idź do serwisu -.

Dobór rozmiaru okna zależy od metrażu przeszklenia i rodzaju pomieszczenia. Bardzo istotną sprawą jest właściwa izolacja naszego poddasza. Sugeruję do tego celu użycie materiałów Ursa, ponieważ dzięki swojej budowie charakteryzują się doskonałą izolacyjnością cieplną. W ten sposób unikniemy zbytniego nagrzewania się poddasza w porze gorącej oraz obniżymy koszt ogrzewania zimą. Wpłyną one również na ograniczenie hałasu oraz na zdrowszy mikroklimat mieszkania. Jest to materiał odporny na pleśnie, gryzonie, jest nieszkodliwy dla zdrowia i środowiska. Jest niepalny.