Urządzenia dźwigowe jako sprzęty wykorzystywane w różnorakich obszarach życia każdego człowieka.

Dźwig jest to urządzenie dźwigowe, dźwignica nazywana także potocznie windą lub wyciągiem, wykorzystywana do przemieszczania (podnoszenia) ładunków (osób lub towarów) w kabinach lub na platformach wzdłuż sztywnych prowadnic nachylonych do poziomu pod kątem większym niż 15 stopni, między określonymi poziomami, przeważnie na dużą wysokość. Dźwigi dzielą się na:

– dźwigi szybowe popularnie zwane windami, – dźwigi budowlane pionowe, – dźwigi pochyłe, – dźwigi okrężne, – dźwigi portowe zwane też żurawiami portowymi.

Potocznie określenia dźwig stosuje się do całej grupy dźwignic. Dźwigi osobowe i towarowe często zwane windami stanowią nierozdzielny element każdego nowoczesnego i eleganckiego budynku. Są bardzo praktyczne, wygodne i użyteczne. Dźwignice to ogólna nazwa dla maszyn transportowych, służących do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwierząt i ludzi na nieduże odległości, w ruchu przerywanym. Zobacz również: Dźwigi hydrauliczne polecane są dla niewysokich budynków (do 19m różnicy poziomu między kondygnacjami) o średnim i niskim nasileniu ruchu. Ich prędkość jazdy nie winna przekraczać 0,63 m/s. Potrzebują one osobnego lokum na maszynownię o wymiarach 2 x 2m, usytuowanego w pobliżu szybu.

Dźwigi

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Alternatywnie, przy niewielkim natężeniu ruchu i udźwigu do 630kg, jest możliwość zastosowania maszynowni kompaktowej w szafie ustawionej obok szybu. Dźwigi hydrauliczne, ze względu na ich konstrukcję, pozwalają na optymalne wykorzystanie powierzchni szybu i uzyskanie stosunkowo dużej kabiny. Ich pewną wartością jest konkurencyjna w stosunku do dźwigów elektrycznych cena. Więcej na: http://www.ladowarki-lublin.pldłuższego czasu biją rekordy popularności pośród projektantów. Ich ogromną wartością jest to, że ze względu na umieszczenie napędu w górnej części szybu, nie wymagają przeznaczenia oddzielnego pomieszczenia na maszynownię (oszczędność powierzchni użytkowej budowli). Dźwigi bez maszynowni z napędem bezreduktorowym charakteryzują się dużą oszczędnością wykorzystania energii podczas eksploatacji, maksymalnie zredukowanym wymiarem nadszybia oraz zminimalizowaniem hałasu i drgań związanych z pracą urządzenia. Dźwigi (windy) elektryczne z maszynownia górną są korzystniejsze kosztowo od dźwigów bez maszynowni, jednakże charakteryzują się większym uzyciem energii elektrycznej. Potrzebują oddzielnego lokum na maszynownię (zlokalizowanego nad szybem) co trzeba uwzględnić przy projekcie architektury budowli. Zobacz więcej: odwiedź stronę.

Zgodnie z polskim prawem dźwig może być użytkowany tylko wtedy kiedy ma ważną (aktualną) decyzję UDT dopuszczającą do eksploatacji oraz znajduje się pod ciąglą opieką konserwatora majacego konieczne dla danego typu urządzenia uprawnienia.

Wynajem dźwigu Lublin- tylko owe wyrazy można wpisać w wyszukiwarkę internetową,
aby znaleźć całe mnóstwo firm świadczących usługi dźwigowe na terenie całego państwa, np. Daszczyka.