Kiedy do rozbiórki potrzebne jest pozwolenie, a w jakich sytuacjach wystarczy normalne zgłoszenie? W jakich sytuacjach o tym pamiętać?

Możliwe, że będziemy mieć tego rodzaju sytuację, iż trzeba usunąć wiekowy budynek z naszej działki. Tego rodzaju rozbiórka będzie rzeczywiście wymagać załatwienia konkretnych formalności. Są jednakowoż różnorodne sytuacje, kiedy więc wystarczy normalne zgłoszenie, a w jakich sytuacjach obowiązkowe będzie pozwolenie na rozbiórkę?
Rzeczywiście wielkość oraz zlokalizowanie obiektu do rozbiórki, decydują o typu określonych formalności.

Trzeba o nich pamiętać, bo za ich niedopełnienie można płacić grzywnę. Istnieją jednakowoż sytuacje, kiedy można dokonać rozbiórki bez pozwolenia. Właściciel takich obiektów może je rozebrać bez pozwolenia urzędu, jak takie postawienie nie wymaga zgody na budowę oraz nie podlega ochronie jako zabytki. Taka zgoda na wyburzenia nie są konieczne w przypadku wolnostojącego parterowego gospodarczego budynku czy wiaty o pow. zabudowy, jaka nie jest większa niż dwadzieścia pięć metrów kwadratowych.
Modne meble w domu

Autor: El gran sueño
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli budynek nie ma ośmiu metrów wysokości i stoi w nie mniejszym dystansie od granicy działki niż połowa jej wysokości, jednocześnie taka budowa nie jest zapisana do rejestru zabytków czy objęta ochroną konserwatorską, to rozbiórkę można zgłaszać w starostwie powiatowym. W takim zgłoszeniu powinniśmy zdefiniować rodzaj, zakres oraz sposób prowadzenia robót rozbiórkowych. Należy je rozpocząć dopiero po okresie 30 dni od doręczenia zgłoszenia, lecz jedynie pod warunkiem, że urząd w takim okresie nie wyda decyzji o sprzeciwie. Pewne wyburzenia – kliknij hiperłącze – wymagają jednakże specjalnych pozwoleń. Tak jest w przypadku rozbiórki parterowego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy większej niż dwadzieścia pięć metrów kwadratowych lub nawet niezbyt dużego budynku mieszkalnego, jeśli są zlokalizowane zbytnio blisko granicy działki, czyli w odległości mniejszej od połowy ich wysokości.
Pozwolenie jest konieczne, jeśli obiekt ma 8 metrów wysokości lub więcej, i to nieważna jaka jest odległość od granicy działki.

W takiej sytuacji w ofercie mamy firmy wyburzeniowe, które zajmują się profesjonalnym, zgodnym z prawem oraz z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa wyburzaniem. Nie możemy wyburzać we własnym zakresie, należy wynająć taką firmę. Wtedy można być pewnym, że rozbiórka odbędzie się bez zakłóceń.