Jak nabyć dom na wtórnym rynku, aby remont nie okazał się zmorą

Kupno domku na rynku wtórnym to za każdym razem ogromna niewiadoma. Nawet jeśli oferta jest wymarzona, to może się okazać, że remont budynku będzie zmorą oraz pochłonie gigantyczne środki.
Stąd zanim podpiszesz umowę, musisz skontrolować stan techniczny domu.

opłaty

Autor: sailn1
Źródło: http://www.flickr.com
Co warto sprawdzić? Od czego zacząć? Odpowiedzialność jest wielka. Jeżeli zdecydujemy się zakupić budynek, w jakim w przyszłości obnażą się ukryte wady bądź nie zauważymy ich na czas, czekają nas niemałe koszty. Poprośmy właściciela domu, ażeby pokazał projekt domu. Na jego podstawie możesz poznać, jakie wykorzystano rozwiązania konstrukcyjne (mury, stropy) oraz surowce. Jeśli chodzi o nowsze domy nie powinno być problemu z odnalezieniem projektu, gorzej może być ze starszymi domami. Z drugiej natomiast strony specyfikacja nie zaświadcza o tym, iż dom został wykonany podług projektu.
domy
W następnej kolejności analizujemy, czy konstrukcja jest w dobrym stanie. Poszukujemy pęknięć oraz rys. Takie punktu sygnalizują, że coś złego dzieje się ze ścianą oraz z fundamentem. Co jest powodem pęknięcia ścian wewnętrznych czy też zewnętrznych? Przyczyny mogą być różne. Mogło do niego dojść w skutek nierównomiernego osiadania budynku czy też uszkodzenia fundamentów. Kiedy na ścianie domku jest kran, woda wpływa do kratki odpływowej. Jeżeli odpływ będzie dziurawy, przez lata woda (zobacz maszyny do cięcia wodą) dostawała się pod dom. To może spowodować upłynnienie się gruntu w owej części budynku. Fundament (zobacz również podbijanie fundamentów) traci wtenczas nośność.

Gdy zrobimy takowe odkrycie, nie wystarczy pobieżne przyjrzenie się budowli. Fachowiec powinien dokładnie zbadać obszar defektów a także sposób naprawy.