Który budynek będzie tani w budowie? Gdzie poszukiwać oszczędności?

Koszta budowy domku jednorodzinnego są zależne od technologii budowy, kosztów materiałów , metody organizacji .
Ogromne znaczenie ma również dobór projektu. Można przyjąć, że im mniejszy domek, tym mniejszy jest koszt budowy.

Domy parterowe nowoczesne na pewno są tańsze w budowie aniżeli budynki wielopiętrowe. Istnieją jednakże projekty domów, jakich optymalny układ pozwala oszczędzić duże pieniądze względem mniejszego budynku o mniej korzystnej bryle. Dobór odpowiedniego projektu domku nie tylko zmniejszy koszty budowy, lecz też korzystnie wpłynie na wysokość rachunków za energię w trakcie późniejszego użytkowania domu. Budynki energooszczędne ze względu na niezbędność zastosowania rozwiązań energooszczędnych: właściwych materiałów budowlanych, dobrej izolacji cieplnej a także energooszczędnych instalacji, takich jak na przykład wentylacja mechaniczna czy pompa ciepła. Biorąc pod uwagę to, iż domek energooszczędny to mniejsze koszta eksploatacji, różnica owa zwróci się wcześniej niż okres spłaty debetu, jaki zaciągnęliśmy na budowę domku.
zbiornik

Autor: Ministerio de Cultura de la Nación Argentina
Źródło: http://www.flickr.com
Na koszt budowy oddziałuje przede wszystkim bryła a także dach (polecana płaska dachówka) domu.oceń krakowskie firmy budowlane krakowskie firmy budowlaneOptymalny w stosunku do kosztów budowy i wydatków na utrzymanie jest projekt o zwartej bryle domku, przewidzianej na planie prostokąta. Prosta bryła ograniczy powstawanie mostków termicznych, poprzez jakie ciepło czmycha na zewnątrz domu.

Mostki cieplne powstają przede wszystkim w miejscach załamań konstrukcji, a więc ściany o obniżonej liczbie styków różnych materiałów zagwarantują mniejsze ryzyko ubytków ciepła. Są również tańsze i prostsze w budowie. Jeżeli chodzi o rozmiar budynku, to straty energii są zazwyczaj wprost proporcjonalne do wymiaru domku.