Co to jest dzwig, do jakiego celu zazwyczaj funkcjonuje i które mogłyby być jego rodzaje?

Budownictwo to taka branża, w jakiej każdego dnia wykorzystywane są wszelkie dodatkowe sprzęty. Wielokrotnie okazują się być one niezwykle olbrzymie i posiadają okazję podnoszenia znacznych składników budowlanych.
Przykładowo wszelakie szyby muszą zostać podniesione za pomocą takiego sprzętu jak dzwig.

podjazd

Autor: Grzegorz Latkowski
Źródło: http://www.flickr.com
dzwig

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
marina - reklama

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak wręcz tak proste urządzenie może mieć swoje różne odmiany i, co za tym idzie, również wykorzystanie. Przykładowo od setek wiosen dźwigi były wykorzystywane w różnorodnych kopalniach, ponieważ po założeniu na nich kabiny lub (belbazaar.pl) wózka mogłyby transportować osoby albo towary. W takiej okoliczności nazywane są one windami. Jednak pomieszczeń, w których takowy dzwig mógł być użyty jest oczywiście znacznie więcej. Przykładowo wszystkie transportowane drogą morską kontenery także umieszczane okazują się być na statku za pomocą tak zwanego żurawia, czyli właśnie odmiany dźwigu.
Należałoby dopowiedzieć, iż nawet zwykła wędka może być traktowana jako specyficzny dzwig, ponieważ posiada ona kołowrót oraz haczyk, do którego zaczepiany jest taki towar jak ryba. Oczywiście istnieją jeszcze odmienne typy tego typu narzędzia, np. dzwig okrężny, jaki także ma swe użycie w kopalniach.

Przynosi na myśl on nieco taśmociąg, czyli mechanizm zawierający swoje elementy, w których umieszczany jest podnoszony przez takowy dzwig ładunek. Jego przeszłość sięga zaczątków XX w., wszakże w co poniektórych miejscach, także w Polsce, jest on każdego dnia wykorzystywany do dziś.