Czym jest druk na płótnie i w jaki sposób się różni od pozostałych metod drukowania? Jak to faktycznie się prezentuje?

Drukować możemy na wielu materiałach, też na płótnie. Wiele osób jednakże zadaje to samo pytanie, czyli jak wygląda to płótno? Samo bowiem stwierdzenie „płótno” nic nam jeszcze nie mówi, warto więc bliżej sprawdzić to zagadnienie.

salon

Źródło: pixabay

Płótno do druku techniką cyfrową może przypominać tradycyjny materiał malarski. Jest stworzony przez splot krzyżujących się włókiem, jakie są pokryte warstwą nośną oraz umożliwiających zadruk. Jesteśmy w stanie wyróżnić 3 najistotniejsze rodzaje płótna. Pierwszym z nich jest płótno poliestrowe, które najczęściej stosujemy do druku fototapet. Drugim rodzajem jest płótno poliestrowo-bawełaniane, trochę gorsza klasa, najczęściej stosowane do footoobrazów. Następnym natomiast typem będzie płótno bawełniane, najbardziej korzystne do druku obrazów.

Płótno może być różne pod kątem grubości i widocznością splotu. ma to miejsce przez różnice w stosowanych gruntach (warstwa nośna obrazu). Istotnym czynnikiem jest też gramatura, gdyż najlepsze do druku są płótna o małej wadze 340g/m2. Co w sytuacji, kiedy jest mniejsza gramatura? Tego typu płótno może się po prostu wyciągać lub pękać podczas naciągania na blejtramę. Dość różna jest również kolorystyka płótna z uwagi na różne poziomy wybielania, poziom waha się od śnieżnej bieli po odcień kremowy.

Opracowaliśmy dla Ciebie niebywale zajmujące wątki. Wystarczy wybrać adres tego serwisu (https://tanieoswietlenie.pl/). Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, to szybko na nie zareagujemy.

Stylowe wnętrze

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Inną wątpliwością, jaka się pojawia przy okazji wydruków na płótnie jest sprawa wyglądu takiego druku. A mianowicie, czy takie zdjęcie wygląda jak prawdziwy obraz? Na pewno nie, ponieważ wydruki na płótnie to coś między drukiem i plakatem na papierze fotograficznym a obrazami malowanymi. Chociaż podłoże odznacza się właściwościami obrazu, to jednakże zadruk nie umożliwia na uzyskanie spękań, wypukłości, czyli charakterystycznej tekstury, którą znamy z malarstwa.

Pozytywem natomiast takich obrazów jest zdecydowanie szeroka barwna paleta, to że możemy odwzorować szczegół, a również co istotne, powtarzalność innych egzemplarzy. Taki druk na płótnie pozwala także na artystyczną obróbkę dzięki domalowaniu kolejnych elementów tradycyjnymi technikami. W takim sensie wydruk na płótnie z jednej stronyjest gotowym produktem, lecz także punktem wyjścia dla kolejnych artystycznych prób i eksperymentów.

Jak dużo kosztuje taki druk?

Najkorzystniej poszukać takich informacji w internecie wpisując frazę drukarnia cennik. Dzięki temu można dokładnie się dowiedzieć, ile taki druk będzie nas kosztować i zaplanować ewentualne prace we właściwej drukarni.