Do czego stosuje się granit?

Granit od zawsze stanowi podstawowy surowiec w budownictwie. Wypływa to z faktu, że jest on jednym z najtrwalszych oraz mocnych materiałów. Ponadto jest ekologiczny oraz nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych, dzięki czemu nie jest trudno zachować jego piękno.

Jednym z w najwyższym stopniu efektownych kamieni występujących w przyrodzie i użytkowanych w budowlance jest właśnie granIT. Granit to skała głębinowa. Głównymi minerałami wchodzącymi w skład granitu są : ortoklaz i plagioklaz. Granit jest najczęściej napotykaną magmową skałą, występuje w utworach wszystkich er jak też na wszystkich lądach. W naszym kraju skały granitowe odkryjemy na powierzchni ziemi na Dolnym Śląsku jak też w Tatrach. Z kolei w głębokim podłożu w regionie od Zawiercia do Krakowa i w Polsce północno-wschodniej. Najbardziej słynna jest prawdopodobnie kopalnia granitu Borów.
budowa domu

Autor: Schüco
Źródło: Schüco
kopalnia granitu Borów
Charakterystyczna budowa tego kamienia powoduje, iż jest jednym z najtwardszych surowców budowlanych na naszej planecie, toteż może być z łatwością wykorzystywany do zabezpieczenia nawierzchni narażonych na wielki nacisk. Nie są w stanie zaszkodzić granitowi niesprzyjające czynniki pogodowe, takie jak deszcz czy wiatr. Dodatkowo jest odporny na pęknięcia i ścieranie. Kamienie granitowe użytkuje się przede wszystkim jako materiał budowlany (szerzej tu: http://www.eogniwa.pl/kategoria/lancuch-zrywkowy/). Dzięki swojej wytrzymałości wspaniale sprawdza się w produkcji kostki brukowej bądź krawężników. Co więcej jego gustowny wygląd pozwala na stosowanie granitowych płyt w charakterze posadzek i do wytwórczości parapetów zewnętrznych.

Sprawdzi się także w konstrukcji zdobień ogrodowych, kamiennych mebli, wodotrysków, etc. Ze względu na to, iż granit jest materiałem całkowicie naturalnym, znajduje swe użycie także w pomieszczeniach kuchennych, jadalniach oraz łazienkach.