W jaki sposób samodzielnie pomalować sufit i ściany?

Czujesz, iż przyszedł czas na odmianę aktualnego koloru w twoim pokoju? Nabądź farbę, kuwetę oraz kilka innych drobiazgów oraz w weekend przeistocz swoją sypialnię.
Malowanie ścian i sufitu to nie jest karkołomne zadanie.

Ściany we wnętrzach najczęściej maluje się dyspersyjnymi farbami akrylowymi, nierzadko tiksotropowymi, a więc lepkimi niczym budyń, dzięki temu nie kapią z wałka. Poniektóre farby akrylowe przeznaczone są celowo do malowania sufitów. Są matowe, mają zdolność rozpraszania refleksów świetlnych. Wysychają powoli, zatem na pomalowanej powierzchni nie zostaną zaschnięte pasma. Kiedy ściana jest bardzo zabrudzona, lepiej użyć lateksowej farby, bowiem ma ona ogromniejszą siłę krycia.

drzwi - wizja

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
śćiana

Autor: sarae
Źródło: www.flickr.com
Prace rozpoczynamy od zabezpieczenia posadzki. Blisko ścian przyklejamy malarską taśmę, lecz tylko połową jej szerokości. Folię malarską rozkładamy na podłodze i przyklejamy ją do taśmy. Używamy grubej folii, aby nie podarła się, gdy będziemy po niej kroczyli. Po zagruntowaniu powierzchni zabieramy się do dzieła. Zawsze rozpoczynamy od sufitu.

Kliknij ten link (http://www.abimeble.pl/krzesla-i-fotele-konferencyjne/)! Na stronie znajdziesz pożyteczne fakty na ten temat, opisane w naszymartykule.

Mieszamy farbę i nalewamy ją w kuwetę. Zaczynamy malowanie sufitu, przesuwając wałek równolegle pasami. Pasy powinny na siebie zachodzić. Kolejną warstewkę farby nanosi się w przeciwnym kierunku niż pierwszą. Zanim sufit wyschnie, możesz zacząć malowanie ściany, które zaczynamy od wewnętrznych rogów. Możemy do tego użyć wałka okrągłego.

Ewentualne niedociągnięcia zamalowujemy małym pędzelkiem. Jeżeli na ściany kładziemy inny odcień niż na sufit, do naroży wybieramy specjalny wałek z okrągłą odchylaną klapą. Pozwoli on otrzymać nienagannie równe odcięcie odcieni.