Niejeden dom jednorodzinny w naszej ojczyźnie powinien mieć piec do ogrzewania naszego budynku

W miastach buduje się niekiedy takie osiedla, które mają podłączenie do ogrzewania miejskiego. Jednakże, nadal jest to wyjątek. W wioskach w ogóle nie jest to możliwe.
Znaczny procent domów w naszym kraju musi indywidualnie zatroszczyć się o to, żeby posiadać ogrzewanie.

mieszkanie

Autor: TECE

Standardem jest to, że wszędzie pociągnięty jest prąd. Był to w przeszłości koronny priorytet komunistycznych władz. Obecnie niemal wszyscy posiadają również wodę w domu, dociągniętą dzięki kanalizacji prosto do kranu. Jednakże, jeśli mowa o ogrzewaniu, to z reguły każdy właściciel musi zatroszczyć się o to sam. Przez to w znacznej ilości domów są kotłownie. Niekiedy są one w piwnicach lub stanowią odrębne pomieszczenie na parterze. Często kotłownie umieszczane są blisko wejścia do budynku, by szybko można było przenieść do nich węgiel i nie nabałaganić w całym domu. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jednak to, aby kotłownia (ciekawe modernizacja kotłowni-> http://www.bosch-industrial.pl/articles/page/MODERNIZACJA-KOTLOWNI) posiadała odrębne wyjście na tył budynku. Jeżeli nasz dom stoi razem z garażem i pomieszczeniem gospodarczym, to z reguły architekci starają się zrobić taki projekt, by kotłownia była obok pomieszczenia, gdzie przechowujemy węgiel. Musimy też przemyśleć kilka kwestii organizacyjnych związanych z tym pomieszczeniem. Trzeba przemyśleć to, jakich gabarytów chcemy mieć piec.

Przepisy informują o tym, jaka musi być wielkość kotłowni przy różnych rozmiarach pieca. Chodzi zwykle o wentylację powietrza. Na dodatek, powinniśmy pomyśleć o tym, by całe pomieszczenie wyłożyć płytkami. Łatwiej będzie nam wtedy utrzymać czystość.