Czym są systemy rozsączające oraz w jakim miejscu są one wykorzystywane?

Osoby, które posiadają swój dom wolnostojący i pragną ponadto troszczyć się o ekologię, mogłyby zainstalować własny system uzdatniania wody deszczowej. Można ją poddać odpowiednim procesom, aby móc ją później wykorzystać do mnóstwa różnorodnych celów.
Takie systemy znajdują także wykorzystanie przy oczyszczalniach ścieków.

Wykorzystują one system o nazwie rozsączanie http://maragency.pl/kategoria/infiltracja/tunele-rozsaczajace/20. Aktualnie planując wykorzystanie systemu retencyjno-rozsączającego nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób prędko odprowadzić wodę z trawnika, ale w jaki sposób to zrobić bezpiecznie dla posesji oraz jej użytkowników. Są to systemy dedykowane właścicielom budynków jedno- i wielorodzinnych i m.in. obiektów użyteczności publicznej. Jednak z układów rozsączających wodę deszczową można korzystać przy konstrukcji parkingów czy też hal magazynowych. W warunkach prywatnych rozsączanie wody deszczowej to znakomity sposób na zagospodarowanie darmowej wody. Można by ją następnie wykorzystać np. do skraplania roślin, mycia auta czy nawet również do prania odzieży.
Umywalka blatowa

Autor: KOŁO
Źródło: KOŁO
Dzięki procesowi rozsączania otrzymuje się tak wartościową w przemyśle wodę miękką. Omawiane układy rozsączające wodę deszczową można zakupić za rozsądną cenę, jaka waha się w granicach sumy 1000-1300 złotych. Tego typu wydatek trzeba jednak traktować jak lokatę kapitału, ponieważ w czasach, gdy należności za wszystkie media stale rosną, wszystkie pewne sposoby na darmową energię lub bezpłatne media okazują się być bardzo cenne. Jednak nabywca nie oszczędza jedynie pieniędzy, to ma też ogromny wpływ na ekologię i otoczenie budynku właściciela takiego systemu.

Takie systemy składają się ze specjalnych skrzynek rozsączających, które na zasadach grawitacji początkowo akumulują deszczówkę albo oczyszczone ścieki, a następnie stopniowo oddają wodę do gruntu.