Płaski dach i jego izolacja – po co to robić i w jakim miejscu poszukiwać o tym informacji?

Dach jest tak naprawdę niezwykle istotnym elementem każdego budynku, zarówno takiego ogólnie dostępnego dla wszystkich, jak i naszego prywatnego domostwa. Każdy spośród nas bardzo dobrze zdaje sobie sprawę, jak ważne bywa jego wykonanie, a także i to, aby był on całkowicie szczelny oraz bardzo wytrzymały.
Zadbany dach może służyć nam tak właściwie przez całe lata, bez jakiejkolwiek obawy, iż „upadnie nam na głowę” w razie silniejszego podmuchu wiatru, czy też że zacznie po prostu nam przeciekać w razie deszczu, co tak naprawdę przy mocnym opadzie ma możliwość zniszczyć nawet całe wnętrze danego budynku.

izolacja dachu płaskiego

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: Xella Polska Sp. z o.o.
Bardzo dużo daje nam – poza zadbaniem o jego samą nawierzchnię – również to, jaki konkretnie posiada kształt, oraz z jakich materiałów zrobione bywa jego pokrycie. dachy przybierają niewiarygodnie wiele kształtów, jednak w rzeczywistości najmocniej „niebezpiecznym” kształtem bywa jego brak. Płaskie dachy – szczególnie w czasie wyższe wilgotności – kumulują na sobie dosłownie każdą kroplę deszczu czy płatek śniegu, bez bezpośredniej możliwości ich spłynięcia, czy zsunięcia się w dół. Tak naprawdę jedyną możliwością bardzo często bywa nasze odśnieżenie dachu, czy tez pozwolenie, aby wysuszyło je światło słoneczne. Czego byśmy jednak nie uczynili, w pewnej chwili nasz dach – sprawdź stronę – po prostu nie da rady i zacznie „wciągać” w siebie wilgoć, którą posiada zarówno deszcz, jak również śnieg. Z tego powodu odpowiednia izolacja jego nawierzchni bywa tak istotna.

Izolacja dachu płaskiego jest trochę inna aniżeli pozostałych dachów – warto dwa razy się porządnie zastanowić, zanim podejmiemy finalną decyzję co do sposobu jego pokrywania, gdyż jest ich kilka i na ich temat istnieją całe dziesiątki artykułów, które to maja możliwość pomóc nam w wyborze, który to nie bywa w ogóle prosty.