Wpływ hałasu na zdrowie istoty ludzkiej

Akustyczne drgania o dużym natężeniu, jakie mogą być dla człowieka niezwykle szkodliwe i uciążliwe, nazywane są hałasem.
Z psychologicznego punktu widzenia, hałas jest dźwiękiem niezwykle nieprzyjemnym i niepożądanym, który wywołuje drażliwość, a nawet przemęczenie całego ciała.

Zaparkowane samochody na parkingu

Autor: Tony Webster
Źródło: http://www.flickr.com

Człowiek od zawsze żyje w otoczeniu dźwięków, również sam się nimi posługując. Naturalnymi źródłami brzmień są odgłosy przyrody: grzmoty, szum deszczu, dźwięki wydawane przez zwierzaki. Wszystkie inne, jakie są niemiłe a także stresujące zostały nazwane hałasem. Zatem harmider jest zanieczyszczeniem środowiska przyrodniczego, problematycznym a także szkodliwym dla człeka a także innych organizmów żywych.
decybelomierz

Autor: Sharandra
Źródło: http://www.flickr.com
Warto sprawdzać, w jakim hałasie przebywamy oraz czy jest on dla nas szkodliwy, może nam w tym pomóc decybelomierz, który zmierzy poziom hałasu w naszym otoczeniu. Hałas powoduje wzrost nerwowego napięcia. Jest jednym z czynników stresowych, jaki sprawia, iż w organizmie człowieka uwalniane są substancje chemiczne, między innymi adrenalina, zwana inaczej hormonem strachu, walki oraz ucieczki. Adrenalina uwalnia glukozę z wątroby, umożliwia także uwolnienie kwasów tłuszczowych z ich zapasów w tkance tłuszczowej, by było źródłem energii dla pracy mięśni.

Pamiętaj, że masz możliwość odszukać informacje na ten wątek, więc kliknij w link oraz przeczytaj tu (https://wibako.pl/czesci-hyundai) wiadomości, które są Ci potrzebne.

/J]

Jednakże kiedy człowiek nie ucieka, kwasy tłuszczowe i glukoza nie mają możności ulec spaleniu w muskułach, zatem powstałe metabolITy zamieniają się w cholesterol, który odkłada się na ścianach naczyń krwionośnych, no następnie powodować może nadciśnienie czy udar mózgu. Hałas może być zatem dla człowieka wyjątkowo niebezpieczny.