Zarządca budynku – kto to dokładnie jest oraz jaki posiada zakres obowiązków?

Mieszkając w bloku, kamienicy czy tez jakimś innym budynku „zbiorowym” zwanym także wielorodzinnym – bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, iż każdy spośród takich budynków ma swego zarządcę.

wnętrze mieszkania

Autor: ZZ Bottom
Źródło: http://www.flickr.com
cegła

Autor: Sascha Kohlmann
Źródło: http://www.flickr.com

Bywa to dość mocno zaskakujące, albowiem wielu spośród nas oglądając telewizję czy czytając książki na jakiś temat, nie jeden raz natrafia na ów wątek, nie myśląc wcale jednak o tym, iż to samo ma możliwość tyczyć się ich własnego budynku.
Praktycznie każdy budynek ma swych lokatorów i tym samym każdy spośród nich ma swego zarządcę, który tak naprawdę dba o niewiarygodnie sporo kwestii, o których nawet i często nie rozmyślamy. Zadaniem takiego zarządcy każdej budowli bywa dbanie w szczególności o jej czystość oraz stan typowo techniczny i w rzeczywistości to jego zadaniem jest zadbanie o wszelkie przeprowadzane naprawy w budynku i jego remont. W niektórych przypadkach zadaniem zarządcy jest również czuwanie nad procesem dostawy mediów wszystkim mieszkańcom oraz naliczaniem opłat z tym związanych, do czego jednak musi być w pełni upoważniony. Sama praca (zobacz praca sezonowa) jako zarządca jest bardzo uregulowana prawnie – na ten konkretny temat odnajdziemy bardzo dużo informacji w sieci, jak i cały dokument, który to wyjaśnia wszelakie prawa oraz obowiązki tyczące się tego konkretnego zajęcia.

Warto wiedzieć, że tego typu robota (zobacz sklepmardrew.pl) zwykle bywa udostępniana poprzez spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, chociaż zazwyczaj osoby dobierane na zarządców danego budynku bywają wybierani pośród jego mieszkańców, a kiedy kwestia jest dość sporna poprzez ich otwarte głosowanie, które później akceptuje dana spółdzielnia albo wspólnota. Czasami jednakże się zdarza, iż zarządca jest wybierany „z zewnątrz”.