Utwardzanie podłoża budowlanego

Intensyfikowanie gruntu budowlanego wykonujemy na ogół w takim przypadku, gdy nośność podstawy może być niewystarczająca do opanowania ciężaru budynku. Zadanie to jest przede wszystkim istotne ze względów bezpieczeństwa. Przed zapoczątkowaniem utwardzania winniśmy jednak dysponować autorytatywnymi testami pola. Bez nich nie będzie wiadomo jakie metody zastosować.

klasyfikacja gruntów

Autor: NOAA Photo Library
Źródło: http://www.flickr.com
Wzmacnianie gruntów zagwarantuje posiadanie stabilnego i bezpiecznego budynku. Najłatwiejsza i w zasadzie najmniej inwazyjna strategia wzmacniania, to ubicie. Strategia ta użytkowana jest pod obiekty lekkie konstrukcyjne. Polega na ubijaniu mokrego, przeważnie piaszczystego gruntu osobliwymi maszynami. Jeśli nośność gruntu jest zbytnio mała, a wynika ona z wilgotności pola, to zdołamy pogrubić go żwirem, lub drobnymi kamieniami bitymi pokładami.

Iniekcja to procedura polegająca na podniesieniu nośności pola pod fundamentami za pomocą osobliwych iniekcji do podłoża.

W gąszczu otaczających nas wiadomości trudno jest odnaleźć naprawdę przydatne informacje. Z tego powodu jeżeli interesuje Cię taki artykuł, to koniecznie zobacz rekomendowane info.

Wzmacnianie gruntów tą procedurą ma na celu zmniejszeniu sposobności osiadania domu. Istnieją rozmaite techniki iniekcyjne zapewniające wzmacnianie każdych typów gruntów, za pomocą wstrzykiwanej pod ciśnieniem zawiesiny. Zawartość i gęstość danej mieszaniny jest zależna od typu fundamentu i jego przepuszczalności. Najczęściej są to mieszanki cementowe, bądź roztwory sztuczne, jakie wciska się za pomocą osobliwych pomp do próżni w gruncie budowlanym.

grunt budowlany

Autor: tommy japan
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas pełnienia prac budowlanych, nieodzowne jest czasami zagęszczenie gruntów. Jego zamysłem jest obniżenie porowatości podłoża, który jest za kruchy, a przez to mało stateczny. W związku ze zróżnicowanymi cechami gruntów, wykorzystywane są rozmaite strategie i maszyny (poznaj promocje na wciągarki ręczne łańcuchowe eogniwa) do zagęszczania gruntów. Porowatość gruntu jest możliwość zmniejszyć w wyniku zastosowania drgań, albo impulsów. Zagęszczanie gruntów przeprowadzane jest przez przeróżne maszyny. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych maszyn służących do zagęszczania przy robotach ziemnych są walce. Walce statyczne oddziaływają własną masą, umożliwiając sfinalizowanie zagęszczenia podsypek pod fundamenty, albo dogęszczenia górnych warstw grobli.