Jak zapewnić odpowiednią wentylację w budynku

W sezonie zimowym w szczególności dbamy o szczelność wnętrz, by nie wpuścić zimna a także zapewnić mieszkańcom komfortową temperaturę.
Tymczasem cyrkulacja powietrza jest nieodzowna dla naszego zdrowia oraz bezpieczeństwa.

wentylacja

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
sofa

Autor: Anne Worner
Źródło: http://www.flickr.com
Nabiera szczególnego znaczenia szczególnie zimą, gdy bardziej narażeni jesteśmy na infekcje. Jakość powietrza w domach ma istotny wpływ na samopoczucie czy efektywną naukę. Okazuje się, iż ma ona też duże znaczenie w walce z infekcjami i alergiami, co jest wyjątkowo istotne w okresie zimowo-jesiennym, gdy jesteśmy na nie bardziej narażeni, a w mieszkaniach, w których nie zadbano o dobrą wentylację (super czyszczenie wentylacji dolny śląsk – www.purevent.pl/czyszczenie-wentylacji-klimatyzacji/) gromadzą się zarazki oraz alergeny.
Rusztowanie

Autor: John Salvino
Źródło: http://www.flickr.com
Najłatwiej sposobem zadbania o dobrą jakość powietrza w naszych domach jest wietrzenie wnętrz przez okna, o czym często zapominamy w czasie zimowym. Jest ono odpowiednie w wielu sytuacjach: o świcie, po wstaniu z łoża, po ablucji, w czasie kucharzenia, sprzątania, wysychania prania w środku pomieszczenia, a także po powrocie do mieszkania. Wietrzenie zapobiega również zbytniej wilgoci powietrza, jakiej oznaką jest parowanie wewnętrznych szyb, zatem tzw. kondensacja. Zjawisko owo jest naturalne i najbardziej zauważalne szczególnie w czasie zimy. Woda z wilgotnego powietrza skrapla się na ogół w zetknięciu z powierzchnią o temperaturze niższej niż temperatura otoczenia, częstokroć na szybach, nieodpowiednio docieplonej wnęce okiennej lub narożnikach okien.

Nadmiernie wysoka wilgoć powietrza może mieć ujemne konsekwencje tak dla naszego zdrowia, jak również stanu wnętrz (niebezpieczeństwo uszkodzenia murów, odbarwienia bądź gnicia drewnianych konstrukcji), zatem wentylacja (polecamy również Gappy) w mieszkaniu to bardzo ważna rzecz.