Wyciągarka samochodowa, co to? Jak jest skonstruowana? Dla czego warto ją mieć?

Wciągarki samochodowe to ważny elementy wszystkich fanów off-roadu. Pozwalają one uniknąć mnóstwa przykrych sytuacji oraz gwarantują niezależność podczas przejażdżek po niedostępnych dla pojazdów pasażerskich terenach.

różnokolorowe okno zrobione z prostokątnych szkiełek

Autor: Andrew Tarvin
Źródło: http://www.flickr.com
Używane nie tylko w off-roadzie, ale też straż ogniową pomoc drogową i przemysł choć w trochę zmienionej postaci przeznaczonej do wciągania ładunku na duże wysokości oszczędzając przy tym pracy PRacowniką. Ale czym zasadniczo są wciągarki samochodowe? Jak są skonstruowane i jak należy je używać. O tym przekonacie się w kolejnej części tekstu.
Układanie parkietu

Autor: julien haler
Źródło: http://www.flickr.com
Specjalnie profilowana powierzchnia wewnętrzna otuliny Tubolit AR Fonowave dodatkowo podnosi jej walory tłumiące

Autor: Armacell
Źródło: Armacell
Wyciągarki dzielą się na różne rodzaje. Elektryczne, mechaniczne, hydrauliczne i manualne. My skupimy się na elektrycznych gdyż te niejednokrotnie montowane są w autach. Wciągarka elektryczna złżona jest z wielu istotnych części. Każda wyciągarka ma silnik który najczęściej napędzany jest energią elektryczną z akumuLatora. Przy korzystaniu z takiego rozwiązania należy uważać aby nie rozładować ogniwa. Pewnie wyciągarki zaopatrzone są w system zarządzania dwoma ogniwami co pozwala uniknąć rozładowania.
Następnym składnikiem jest bęben który ma kształt cylindra i na niego okręcana jest lina (eogniwa lina stalowa do zrywki drewna) którą należy okręcać równomiernie aby pozbyć się uszkodzeń całej instalacji. Lina może być z tworzywa lub podkładka pod fotel – mata-ochronna.pl stalowa. Lina stalowa jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Lina syntetyczna jest za to lekka, łatwiej się ją nawija ale jest droga i łatwo ją uszkodzić oraz szybciej się zużywa. Kolejny element to ślizg który nawija linę na bęben. Kolejnym elementem jest przekładnia zębata, hamulec oraz sterownik odpowiadający za prace całego układu.

Wyciągarki hydrauliczne częściej wykorzystywanie są w przemyśle tam gdzie pojawiają się duże maszyny np. podesty ruchome przejezdne. Podsumowując wyciągarki to łatwe urządzenia w które warto zainwestować aby uniknąć kilku niesympatycznych momentów.