Ściany wystawione z cegieł czy pustaków świeżo po wybudowaniu raczej nie są zbyt ładne i nadające się do użytkowania.

Żeby wyglądały elegancko należy je wygładzić i odpowiednio przygotować, a najlepiej będą się do tego celu nadawać tynki. Są one stosowane przy stawianiu budynków od setek lat, w tyk okresie czasu wymyślono ich nowoczesne rodzaje i odmiany, bardzo chętnie używane w nowoczesnym budownictwie. Jeszcze niedawno większość tynków była przygotowywana praktycznie na placu budowy.

tynk

Autor: GRUPA ATLAS
Źródło: GRUPA ATLAS
Dzisiaj wytwarza się je w postaci suchych mieszanek, czy też gotowych do użycia mas w pudełkach, przez coich zastosowanie będzie łatwe i wygodne. Główną ich rolą będzie wyrównanie powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych ścian, pozwalając później na ich dalsze malowanie czy naklejenie tapet. Lecz tynk renowaycjny paroprzepuszczalny nałożony na zewnętrznej ścianie budynku może również chronić go przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak deszcze czy śniegi, a w środku polepszać klimat i chronić przed działaniem wilgoci.

Na przestrzeni wieków pojawiało się dużo surowców wykorzystywanych do tynkowania ścian. Do niedawna jeszcze najczęściej wykorzystywany tynk wewnętrzny wykonywany był z mieszaniny wapna, cementu i piasku. Tak wymieszaną masę rozprowadzano na ścianach i równano odpowiednimi narzędziami, ale mimo najlepszej nawet techniki nie dało się uzyskać odpowiednio gładkiej ściany. Umożliwiły to

tynk

Autor: ES Polska
Źródło: ES Polska

dopiero tynki gipsowe, dzięki którym za pomocą pojedynczej powłoki można bardzo dokładnie wygładzić powierzchnię ściany.

Tynki gipsowe są tanie i łatwe do nakładania, więc trudno się dziwić, że w szybkim tempie zdobywają dużą popularność.

Niezwykle ważną cechą naturalnych tynków, to znaczy wykonanych z gipsu albo wapna, jest specyficzny, dobrze sprawdzający się w mieszkaniach mikroklimat. Dzięki temu wewnątrz pomieszczeń panują doskonałe warunki do mieszkania, co mając na uwadze czas, jaki ludzie spędzają w domach, odgrywa ogromną rolę.

Uważasz, że opisane informacje są godne uwagi? Doskonale, więc na pewno szczegóły tu montaż wentylacji wrocław zamieszczone też Cię zaciekawią.

Sporym zainteresowaniem klientów zaczęły się cieszyć także tynki z akrylu, a także zrobione w oparciu o silikony.